Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Maldonado toivoi dominoefektin tuovan F1-paikan – Sauber ei kelvannut

Pastor Maldonado
Pastor Maldonado2014 Getty Images
Julkaistu 21.01.2017 08:18

MTV SPORT

Entinen F1-kuljettaja Pastor Maldonado toivoi Mercedes-kuljettaja Nico Rosbergin yllätyspäätöksen lopettaa uransa avaavan myös hänelle paluutien takaisin sarjaan.

Lähinnä lukuisista kolareistaan muistettavan Maldonadon ura kuninkuusluokassa päättyi kauteen 2015 Lotuksella. Maldonado kertoo käyneensä äskettäin neuvotteluja kuskipaikasta Sauberin kanssa, mutta sveitsiläistallin kalusto ei ollut venezuelalaisen makuun vielä riittävän kilpailukykyistä.

- Tutkin vaihtoehtoja ja arvioin yhä kaikkia mahdollisuuksia ajaa oikea ammattimainen ohjelma - ja F1 on tietenkin yksi minua kiinnostavista kategorioista. Minulla oli mahdollisuus tulla takaisin, mutta halusin tehdä sen vain oikeissa olosuhteissa. En sellaisissa, joita jouduin aiemmin kokemaan, Maldonado kertoi motorsport.comin haastattelussa.

- Rosbergin päätös lopettaa olisi voinut luoda dominoefektin, joka olisi tarjonnut minulle hyvän mahdollisuuden, mutta asiat menivät kuitenkin toisin. Sauber oli yksi mahdollisuus. Se on hyvä ja kokenut talli, mutta he käyvät nyt läpi vaikeita aikoja. Tulimme siihen lopputulokseen, että olosuhteet eivät olleet tyydyttävät kummankaan osapuolen kannalta, Maldonado jatkoi.

Maldonado on huhuissa yhdistetty myös IndyCar-sarjaan. Venezuelalainen kertoo hyväksyvänsä tarjouksen vain siinä tapauksessa, mikäli se antaa hänelle tilaisuuden ajaa kilpailukyinen kausi.

- Olin viime vuonna kutsusta seuraamassa IndyCar-kisaa. Jotkut luultavasti yhdistivät tämän vierailun siihen, että ajaisin kilpaa sarjassa. Tällä hetkellä mitään ei kuitenkaan ole lyöty lukkoon. Hyväksyn tarjouksen vain siinä tapauksessa, jos se tarjoaa olosuhteet hyvälle kaudelle, Maldonado pyöritteli.

Lisää aiheesta:

Mihin Sergio Perez viittaa? F1-tallista lähtö toi heti pöydälle "yllättäviä vaihtoehtoja"Sergio Perez teki paljastuksen sopimusneuvotteluistaan – toinen talli oli vahvasti kintereilläPastor Maldonado väittää hylänneensä F1-sopimustarjouksen: "Kun päätän palata, teen myös sen"Massaa ei niin vaan houkuteltu takaisin – vaati Williamsilta takeitaPotkut saanut F1-kuski vihjailee roolista kärkitallissaSergio Perez oli vähällä jättää Force Indian
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 29.10.10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • 29.10.10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • 28.10.17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • 28.10.11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • 27.10.12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"