Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mäkäräinen väläytteli hiihtovauhtiaan – esitti huiman nousun

Kaisa Mäkäräiselle oli aihetta hymyyn sunnuntaina.
Kaisa Mäkäräiselle oli aihetta hymyyn sunnuntaina.Lehtikuva
Julkaistu 03.04.2016 13:26

MTV SPORT - STT

Ampumahiihtäjä Kaisa Mäkäräinen nautti tänään vauhdin hurmasta, kun nelikiloinen ase ei painanut kisan aikana selässä.

Mäkäräinen nousi maastohiihdon SM-kilpailujen takaa-ajossa kymmenenneltä sijalta neljänneksi ja oli vapaalla hiihtotavalla kympin osuusaikojen nopein.

- Ase hidastaa ja jäykistää, laskuissa tasapainopiste muuttuu. On se eri laji, Mäkäräinen vertasi Taivalkoskella.

Takaa-ajon mestariksi hiihti Kerttu Niskanen, joka oli Mäkäräisen kanssa ladulla suht' tasatahdissa. Niskanen hävisi Mäkäräiselle 0,8 sekuntia, mutta eilisessä prologissa hankittu parempi lähtöasema ratkaisi kaksikon 51,2 sekunnin eron maalissa.

Niskanen kukisti mestaruustaistelussa kärjessä lähteneen Krista Pärmäkosken 2,3 sekunnilla. Pärmäkoski piti pitkään kymmenen sekunnin etumatkansa, mutta Niskanen tuli lopussa ohi.

- Pikku hiljaa Krista tuli lähemmäs ja lähemmäs, mestaruudesta iloinen Niskanen sanoi.

Mestarinkin kunto alkaa hiipua talven vireestä, kun kausi kääntyy loppumetreille. Vieremän Koittoa edustavan Niskasen mukaan hiihto ei ollut missään vaiheessa helppoa.

Eilisen ykkönen, Ikaalisten Urheilijoita edustava Pärmäkoski arvioi, että Niskanen tuli tänään helpot pätkät paremmin kuin hän. Vapaan hiihtotavan osuusajoissa Pärmäkoski oli kolmanneksi nopein, ja hopea varmisti hänelle Suomen cupin kokonaiskilpailun ykkössijan.

Anne Kyllönen otti eilisen tapaan pronssin. Ero kärkeen kasvoi 28,9 sekuntiin, mutta Mäkäräisen johdolla tulleet takaa-ajajat eivät päässeet yllättämään.

- Viimeiselle kierrokselle aloin säästellä voimia, etten ainakaan loppukiriä häviä, Kainuun Hiihtoseuran Kyllönen kertoi.

Päivän kovimpia nousijoita oli 38. sijalta startannut IF Åsarnan Eveliina Piippo, joka oli yhdeksäs. Osuusajoissa hän oli seitsemänneksi nopein.

Lisää aiheesta:

Iivo Niskanen on "huonossa kunnossa"Niskaset "sukujuhlista" kohti Rukan maailmancupia – Kerttu veti tuplahuokauksetKerttu Niskanen kukisti Pärmäkosken ja Saarisen SM-kisoissaKrista Pärmäkoski manasi löysää oloaKyllöselle SM-kultaa – Mäkäräinen vahva myös perinteiselläPärmäkoski toipilaanakin SM-voittoon – Mäkäräinen ei kärjen vauhdissa
MaastohiihtoHiihtolajitUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Maastohiihto
  • 16:46
    Urheilu

    Suomen hiihtokärjeltä kova ratkaisu

  • Eilen20:57
    Hiihtolajit

    Onko suomalainen maastohiihto kriisissä? Tämä yksityiskohta nostaa erityisesti päätään: "Kiire tulee"

  • Eilen17:35
    Hiihtolajit

    Johannes Kläbolle kovaa kritiikkiä – vertaus Iivo Niskaseen: "Pilkka osui omaan nilkkaan"

  • Eilen16:17
    Hiihtolajit

    Hiihtotähdestä levisi erikoinen kuva – "Kallista"

  • 14.12.16:41
    Urheilu

    Yllätysvoittaja Davosissa – Vilma Ryytty ylsi uransa parhaaseen