Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Maaseutunuorten iloinen joulutervehdys meni mönkään – useita puheluita hätäkeskukseen

Kuvituskuvaa.
Kuvituskuvaa.Kuvituskuva / All Over Press
Julkaistu 22.12.2017 19:29

MTV UUTISET–STT

Nuorilla MTK:n jäsenillä eli Maaseutunuorilla on ollut jo vuosia kaunis tapa sytyttää joulutulia teiden varsille ympäri Suomea. Näin nuoret haluavat muun muassa kiittää kuluttajia kotimaisen ruoan suosimisesta.

Etelä-Savon Joroisissa valtatie 5:n varrella liekit loimottivat perjantaina kuitenkin niin hurjasti, että useampi autoilija soitti hätäkeskukseen ja ilmoitti talon olevan tulessa.

– Siinä oli tulien takana traktorin peräkärryyn kiinnitetty iso valkoinen lakana ja siinä oli iso joukko jätkänkynttilöitä, jotka loimottivat lakanaa vasten, kertoo päivystävä palomestari Harri Paunonen.

– Se näytti aivan siltä kuin olisi ollut rakennus tulessa.

Spektaakkeli aiheutti myös kitkaa vilkasliikenteiselle Viitostielle, kun autoilijat hidastivat vauhtia töllistelläkseen tulta.

Paunonen kiiruhti paikalle ja pyysi nuoria sammuttamaan tulet.

Joroisten Maaseutunuorten vastaava Satu Naukkarinen kertoo nuorten huomanneen autojen hidastavan vauhtia tulien kohdalla. Sitten he ihmettelivät hälytysajoneuvoja.

– Ensimmäisenä tuli poliisi käymään ja siitä meni hetki, kun tuli tulenjohtoauto käymään tässä, hän kertoo.

Ilmoitus olisi tarvittu

Tulia on poltettu samassa paikassa soraharjun päällä neljä viisi vuotta, eikä tällaisia ongelmia aiemmin ole ollut, Naukkarinen tuskailee. Hän ihmettelee, miten järjestön valtakunnallisesta tapahtumasta ei ole tieto kulkeutunut viranomaisille.

– Olisi pitänyt antaa ilmeisesti häkeen (hätäkeskukseen) erillinen ilmoitus, hän puntaroi.

Palomestari Paunonen on samaa mieltä ja muistuttaa, että isosta avotulesta näkyvällä paikalla pitää ilmoittaa hätäkeskuksen lisäksi myös paikalliselle pelastuslaitokselle.

Maaseutunuoret saivat kuitenkin jatkaa tilaisuudessaan nuotion polttoa, ja heidän lakanansa valaistiin led-valolla. Tarjolla oli glögiä ja makkaraa.

Ensi vuodeksi Joroisten maaseutunuoret aikovat keksiä uuden paikan joulutapahtumalleen, Naukkarinen arvioi.

– Tämmöiset joulutulet oli tällä kertaa. 

Lisää aiheesta:

Vapaapalokuntalainen sytytteli tulipaloja – saapui itse ensimmäisten joukossa apuunTähtisadetikku oli sytyttää rivitalon tuleen Espoossa – sattumalta lähistöllä olleen ambulanssin henkilökunta pelasti pahimmaltaNyt tarkkana luonnossa: yksikin kipinä väärässä paikassa voi aiheuttaa laajoja tuhoja – "Metsä on räjähdysherkkää"Poikien liekkileikeistä vaarallinen tilanne Joensuussa – "Toinen yllyttänyt ja toinen koittanut estellä"Tragedia Haminassa: Teppo-paalinallesta jäi jäljelle vain kasa tuhkaa – "Miksi mennään tuhoamaan sellainen, joka tuottaa kaikille hyvää mieltä"Juhannusjuhlijoiden kertakäyttögrillistä uhkaava tilanne Suomenlinnassa – "Jos olisimme olleet paikalla yhtään myöhemmin, koko roskis olisi ollut ilmiliekeissä"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 14:29
    Sinilevä

    Syksy ei yllättäen tuonut helpotusta sinilevätilanteeseen – "En ole 20 vuoden aikana nähnyt vastaavaa"

  • 13:44
    Iisalmi

    Presidentti Stubb Pohjois-Savoon – tekee tarkastuskäynnin Karjalan lennostoon

  • 11:55
    Finlandia-palkinto

    Tässä ovat tietokirjallisuuden Finlandia-ehdokkaat

  • 11:11
    Sää

    Etelän ensilumi näkyy sääennusteessa – "Kaiken meteorologien sanoman voi unohtaa"

  • 10:54
    Sanna Marin

    Asiantuntija Sanna Marinin viestinnästä: "Taustalla suunnitelma, se on aivan selvä"