Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Maailmassa teloitettiin viime vuonna yli tuhat ihmistä – Kiina ei paljasta osuuttaan

Tietoon tulleiden teloitusten määrä laski viime vuonna reilun kolmanneksen edellisvuoteen verrattuna.
Tietoon tulleiden teloitusten määrä laski viime vuonna reilun kolmanneksen edellisvuoteen verrattuna. Lehtikuva
Julkaistu 11.04.2017 03:01

MTV UUTISET – STT

Kuolemanrangaistus on ihmisoikeusjärjestö Amnesty Internationalin mukaan edelleen käytössä 57:ssä maailman maassa. Euroopan maista ainoastaan Valko-Venäjä teloittaa ihmisiä.

Teloituksia tuli viime vuonna tietoon maailmanlaajuisesti 1 032, kertoo järjestön kuolemanrangaistusraportti. Teloituksista valtaosa tehtiin Iranissa, Saudi-Arabiassa, Irakissa ja Pakistanissa.

Raportin luvuissa ei ole mukana Kiina, koska se ei pyynnöistä huolimatta kerro YK:lle teloitettujen tosiasiallista määrää. Amnestyn mukaan Kiina teloittaa enemmän ihmisiä kuin mikään muu maa maailmassa, arviolta tuhansia vuosittain.

Kuolemanrangaistuksen poistivat kokonaan lainsäädännöstään kaksi maata, Nauru ja Benin, mutta samaan aikaan esimerkiksi Filippiineillä ja Malediiveilla harkitaan sen palauttamista.

Iranissa ja Pakistanissa teloitusten määrä laski

Tietoon tulleiden teloitusten määrä laski viime vuonna reilun kolmanneksen edellisvuoteen verrattuna. Teloitusten maailmanlaajuinen väheneminen johtuu pääasiassa Iranin ja Pakistanin tilanteesta. Kummassakin teloitettiin viime vuonna satoja ihmisiä edellisvuotta vähemmän.

– Vuonna 2015 Iranissa oli ollut tehostettu huumeiden vastainen kampanja. Lisäksi siellä oli muutettu lainsäädäntöä niin, että valittaminen kuolemantuomiosta tehtiin vaikeammaksi. Pakistanissa taas tapahtui 2015 suuri terrori-isku, kertoo Amnesty International Suomen osaston oikeudellinen asiantuntija Susanna Mehtonen.

Iranissa teloitettiin viime vuonna yli 560 ja Pakistanissa liki 90 ihmistä.

USA:ssa teloitusta odottaa 2 800 ihmistä


Yhdysvalloissa teloitettiin viime vuonna 20 ihmistä, mikä on pienin määrä sitten vuoden 1991. Määrän vähenemistä selittää Mehtosen mukaan pitkälti se, että myrkkyruiskeissa käytettyjen kemikaalien saatavuus vaikeutui usean eurooppalaisen yhtiön boikotin takia.

– Tällöin oli vaikeampi löytää niitä kemikaaleja, joita teloittamiseen tarvitaan, hän sanoo.

Yhdysvalloissa odottaa tällä haavaa yli 2 800 ihmistä kuolemantuomionsa täytäntöönpanoa.  

1:58Amnesty: Teloituksia enemmän kuin 25 vuoteen

0:46Syytön mies odotti kuolemantuomiota lähes 30 vuotta

Lisää aiheesta:

Ihmisiä teloitettiin viime vuonna eniten vuosikymmeneen – kärjessä tutut maatAmnesty: Teloitusten määrä kasvoi selvästi viime vuonna – maailman suurin teloittaja on KiinaKiinassa teloitetaan enemmän ihmisiä kuin kaikissa muissa maissa yhteensä, kertoo Amnesty: "Ei nämä mitään summittaisia teloituksia ole – niitä tehdään ihan oikeusjärjestelmän puitteissa”Teloitusten määrä alhaisin vuosikymmeneen – joissain maissa rangastusten määrä silti nousussaKuolemantuomiot ja teloitukset vähentyneet – "Väkivaltaisen kulttuurin tuote, ei ratkaisu"Amnestyn raportti: Teloituksia enemmän kuin 25 vuoteen
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 10:11
    Yhdysvallat

    New Yorkin poliitikkokomeetta ottaisi suomalaiskeksinnön käyttöön: "Tarvitsemme ne!"

  • 09:34
    Avaruus

    Intia lähetti massiivisen satelliitin kiertoradalle – katso komea laukaisu

  • 09:30
    Ukrainan sota

    Lähteet: Venäläinen öljytankkeri tulessa

  • 08:30
    Afganistan

    Ainakin 20 kuollut ja 320 loukkaantunut: Afganistanissa maanjäristys

  • 08:06
    Ukrainan sota

    Trump veti maton Ukrainan jalkojen alta