Västilän erikoiskokeella lauantaina iltapäivällä sattuneet vastoinkäymiset otettiin Hyundai-leirissä vastaan kallella kypärin.
Lue myös: Tallipäällikkö Juha Kankkunen kiinni historiallisessa tempussa
Lue myös: Pilaako tämä mies Jari-Matti Latvalan juhlakisan? – "Totta kai tapellaan"
Suomen MM-rallissa toisena ja kolmantena olleet Thierry Neuville ja Adrien Fourmaux kärsivät molemmat kisan 16. pikataipaleella rengasrikot ja menettivät mahdollisuudet kärkisijoille. Eroa kärkeen tuli lähemmäs kaksi minuuttia, ja Neuville on nyt kuudentena, Fourmaux seitsemäntenä.
Varsinkin Neuvillelle takaisku oli tuntuva, sillä hänen takamatkansa MM-sarjaa vielä toistaiseksi johtavaan tallikaveri Ott Tänakiin oli Suomeen tullessa 48 pistettä.
Perjantai-iltana viiden minuutin aikasakon saanut Tänak on jäämässä kokonaan ilman yleiskilpailun pisteitä, mutta kun kaikki Toyota-kuskit ovat Neuvillen edellä, Neuvillen takamatka sarjan kärkeen on vielä Suomen MM-rallin jälkeenkin 50 pisteen luokkaa – parhaassakin tapauksessa.
Suomen jälkeen ajetaan toki vielä viisi kilpailua ja jaossa on 175 pistettä, mutta Neuvillen mukaan tilanne vaikuttaa toivottomalta.
– Olemme tietysti erittäin pettyneitä. Olimme matkalla hyvään tulokseen, joka olisi voinut nostaa meidät takaisin mestaruustaisteluun, mutta rengasrikkomme jälkeen kaikki toivo on mennyttä, belgialaistähti sanoo tallinsa tiedotteessa.
Fourmaux'n tapauksessa lauantain rengasrikko ei niinkään syönyt enää mestaruusmahdollisuuksia, sillä ensimmäistä kauttaan Hyundailla ajava ranskalainen on vielä 43 pistettä Neuvilleakin kauempana sarjan kärjestä. Toinen peräkkäinen kolmossija Suomesta olisi takuulla kuitenkin maistunut, mutta sitä ei nyt ole tulossa.
Toyotan apulaistallipäällikkö Juha Kankkunen vihjasi jo, että Neuville ja Fourmaux olisivat osuneet Västilässä samaan kiveen, ja Fourmaux'n sanomisten perusteella näin saattoi hyvinkin käydä.
– Thierry ja minä kärsimme rengasrikon samassa mutkassa.
Jos tallitoverukset tosiaan rikkoivat renkaansa samaan kiveen tai edes samassa mutkassa, heidän pätkäaikansa kehittyivät tähän nähden hyvin eri tavoin. Taulukko sekä Fourmaux'n että Neuvillen eron kehittymisestä pätkäpohjat tehneeseen Sami Pajariin eri väliaikapisteissä on nähtävissä tämän jutun alla.
Lauantain rengasrikko oli Hyundaille valitettava myös siksi, että sen vuoksi heidän kaikki kuljettajat ovat tänään Toyotaan nähden huonommilla lähtöpaikoilla ja tämä vaikeuttaa heidän urakkaansa lisäpisteiden keräämiseksi.
– Olosuhteiden pitäisi olla kuivat, joten takana tulevilla on puhtaampi ajolinja, mutta tällä pätkällä (Ouninpohja) tehtiin viime vuonna isoja eroja, joten yritämme parhaamme ja katsotaan, mihin pystymme, Fourmaux sanoi.
Sunnuntaina ajetaan siis ainoastaan Ouninpohjan erikoiskoe kahteen kertaan. Pätkän loppupäästä on viime vuoteen nähden pudotettu pois yhdeksän kilometrin mittainen osuus.
Vuosi sitten Kalle Rovanperä ja Sebastien Ogier ajoivat Ouninpohjassa ensimmäisellä ajokerralla lähes täsmälleen saman ajan, mutta seuraavaksi nopein kuljettaja jäi jo kahdeksan sekuntia. Toisella ajokerralla sekä Ogier että Pajari pääsivät noin viiden sekunnin päähän Rovanperästä, mutta muut jäivät toistakymmentä sekuntia.
Adrien Fourmaux'n ja Thierry Neuvillen eron kehittyminen Sami Pajariin EK16:lla:
2,50 km | 4,47 km | 7,84 km | 10,00 km | 11,93 km | 14,51 km | 16,50 km | 18,94 km | |
Fourmaux | +1,6 | +11,9 | +27,2 | +41,3 | +53,3 | +1.05,5 | +1.21,7 | +1.48,8 |
Neuville | +0,3 | +0,1 | +2,1 | +7,4 | +17,6 | +35,9 | +59,4 | +1.38,2 |