Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Maailman suurin jäävuori liikkeellä: Uhkaa nyt pientä saarta keskellä merta

Arkistokuva Etelämantereesta irronneesta pienemmästä jäävuoresta. Kyseessä ei ole A23a-jäävuori.
Arkistokuva Etelämantereesta irronneesta pienemmästä jäävuoresta. Kyseessä ei ole A23a-jäävuori.Kaisa Siren / All Over Press Finland
Julkaistu 25.11.2023 21:21
Toimittajan kuva

Jari Heikkilä

jari.heikkila@mtv.fi

Maailman suurin jäävuori, A23a on liikkeellä. 

Noin 4000 neliökilometrin kokoinen ja 400 metriä paksu möhkäle lohkesi Etelämantereesta alun perin 37 vuotta sitten. Se pysytteli kuitenkin vuosikymmenten ajan paikoillaan eräänlaisena jääsaarena, sillä se oli kiinni merenpojassa. 

BBC uutisoi, että sulamisen myötä pohjan ote kuitenkin kirposi ja viime vuonna jäävuori lähti ajelehtimaan Weddellinmerta pitkin tuulten ja merivirtojen vauhdittamana.

Valtavan jäämassan uskotaan etenevän "jäävuorten kujaksi" nimettyä reittiä matkallaan kohti eteläistä Atlanttia. Ennen kuin jäävuori lopulta sulaa, sen pelätään aiheuttavan haasteita matkallaan. 

A23a saattaa nimittäin jäädä kiinni Etelä-Georgian ja Eteläisten Sandwichsaarien lähellä olevaan matalikkoon. Valtavan jäävuoren törmäys matalikolle saattaisi aiheuttaa ongelmia alueen miljoonille hylkeille, pingviineille ja muille merilinnuille, jotka lisääntyvät saarella. Jäämassa saattaisi estää eläimien normaalia ravinnon hankintaa, mikä puolestaan hankaloittaisi poikasten ruokintaa.

Asiassa on myös valoisampi puoli, sillä jäävuoret vapauttavat sulaessaan mineraaleja mereen. Nämä mineraalit puolestaan toimivat ravinteina meren eliöille.

Lue myös: Dildolaismies kuvasi härskin muotoisen jäävuoren: "Oli epätodellista, kuinka paljon se näytti..."

Lisää aiheesta:

Rauman kokoinen jäävuori irtosi – tutkijat ällistyivät maailmasta, jota ihminen ei ollut aiemmin nähnytMaailman suurin jäävuori ajautui karille – "Kuin pudottaisi ravinnepommin keskelle aavikkoa"BBC: Maailman suurin jäävuori on liikkeellä – useita maita isompi möhkäle katoaa pian kokonaanMaailman suurin jäävuori on törmäyskurssilla saaren kanssa – Puolikkaan Uudenmaan kokoinen möhkäle uhkaa luontoparatiisiaPienen kaupungin kokoinen, vastasyntynyt "saareke" ajelehtii merellä kohti Australiaa – syntyi nimettömän tulivuoren purkautuessaGrönlannista lipuneet lohkareet houkuttelevat turisteja Kanadassa – kalastajat kuljettavat matkailijoita katsomaan sulaneen jäätikön palasia
JäätikötEtelämannerAtlantin valtameriLuonto ja eläimetUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Jäätiköt
  • 15.8.05:45
    Trumpin ja Putinin tapaaminen

    Presidentit saapuvat pian Alaskaan – samalla osavaltiossa kärsitään luonnonkatastrofista

  • 10.7.07:10
    Ilmastonmuutos

    Tutkimus: Jäätiköiden sulaminen voi laukaista rajun tulivuorenpurkausten aallon

  • 11.6.09:14
    Ilmastonmuutos

    Grönlannin jääpeite suli toukokuussa ennätysvauhtia

  • 2.6.07:38
    Ilmastonmuutos

    "Tuomiopäivän jäätikkö" sulaa kovaa vauhtia – nämä maat uppoavat

  • 8.4.05:00
    Ilmastonmuutos

    Maaliskuu oli Euroopassa ennätyksellisen lämmin