Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
4:30Heikki ajaa ehkä maailman rumimmalla autolla, johon saa vaikka jääkaapin – tältä se näyttääKatso videolta, millainen Heikin kenties maailman rumin auto on.
Julkaistu 22.12.2019 06:47

Salla Laurila

Italialaismuotoilijan tilaihme on julkaisun jälkeen päässyt todelliseen kulttimaineeseen. Moni väittää, että Multipla Fiat on luultavasti maailman rumin auto. Multiplan onnellinen omistaja Heikki Leppimäki kuitenkin vakuuttaa, että kauneus on katsojan silmässä. 

Monikäyttöinen tilaihme ja persoonallinen katseenvangitsija vaiko sittenkin maailman rumin auto? Multipla Fiat herättää autopiireissä voimakkaita mielipiteitä, josta kaikilla on omansa.

Kuusipaikkaisen retkeilyauton puolustajiin kuuluu porilainen Heikki Leppimäki, joka on onnellinen Multiplan omistaja. Ja kun autolla ajaa ympäri Poria, palautettakin kuulee.

 – Auton hauskuus on siinä, että se herättää ihmisissä reaktioita. En missään nimessä pidä auton saamaa arvostelua ikävänä, se vain nostaa auton sympaattisuutta ja sielukkuutta.

Fiatin oma "kahvipannu"

Multipla Fiatin on suunnitellut italialainen automuotoilija Roberto Giolito. Automotive Newsille antamansa haastattelun mukaan auto suunniteltiin pienen budjetin tila-autoksi, jonka tuottaminen olisi kannattavaa myös pienillä tuotanoerillä. Auto esiteltiin vuonna 1998.

Giolito on itse sanonut, etteivät Fiatin suunnittelijat tehneet siitä tarkoituksenmukaisesti hupaisan näköistä. Fiatin piireissä autoa kutsutaan ulkomuotonsa vuoksi lempinimellä ”kahvipannu”.

Heikki Leppimäki korostaa, että Multiplan hienous piilee juuri sen muotoilussa.

– Erikoisesta muotoilusta huolimatta se on mittasuhteiltaan tasapainoinen. Se on automuotoilussa hyvin tärkeää, ehkä jopa tärkein seikka. Maailma on täynnä suosittuja automalleja, joissa mittasuhteet on mun mielestä täysin pielessä, enkä pysty näin ollen ymmärtämään niiden muotoilua. Multipla on nerokkaasti muotoiltu, ydin on siinä, että autosta on tehty hyvä moneen käyttötarkoitukseen, kuten ihmisten ja tavaran kuljettamiseen.

Maailman rumin auto? Heikin menopeli kääntää takuuvarmasti päät – eikä aina ihailusta: "Auton hauskuus on siinä, että se herättää ihmisissä reaktioita"

DucatiItalialaiset menopelit ovat lähellä Heikki Leppimäen sydäntä muutenkin. Tässä alla katukiituri Ducati 916 Monoposto.Heikki Leppimäki

Ja todellinen tilaihme se onkin. Multiplassa on kuusi istuinta, joista takimmaiset kolme sekä keskipenkki ovat kiinni pikalukituksella. Penkit irrottamalla tavaratilaa saa lähes 1400 litraa. Keskipenkin tilalle voi vaihtaa halutessaan 18 litraisen jääkaapin ja etummaiset penkit taittuvat kokonaan makuuasentoon.

– Ilman muotoiluaan se olisi vain monikäyttöinen auto, mutta muotoilu tekee siitä hyvinkin persoonallisen harrasteauton.

Multipla alkoi kiinnostaa Leppimäkeä jo heti mallin esittelyn jälkeen, mutta tosissaan mies alkoi haaveilla auton hankinnasta 10 vuotta sitten. Sopivan yksilön löytämiseen meni oma aikansa.

– Jos kyseessä olisi tavallisempi auto, ei tarvisi kuin etsiä sopiva väri ja lyödä rahat tiskiin. Multiplan kaltaisessa käyttöautossa hyväkuntoiset yksilöt alkavat olla kiven alla.

Rakkaus italialaiseen

Leppimäki on ollut intohimoinen italialaisautojen harrastaja pikkupojasta saakka. Naapurin punainen Alfa Romeo 33 ja bokserimoottorin äänet saivat pienen pojan innostumaan.

Alfa RomeoLeppimäki omistaa myös kaksi kappaletta Alfa Romeoita.Heikki Leppimäki

– Hän huomasi, että olin autosta kiinnostunut ja kun satuin kadun kulmaan polkupyörän kanssa, hän antoi vähän kaasua, Leppimäki muistelee.

Nykyisin kotoa löytyvät niin Alfa Romeo Brera, Alfa Romeo 156 V6 kuin legendaarinen Ducati 916 Monopostokin.

– Monoposto on silmäteräni. Yksi unelma on kuitenkin vielä täyttymättä, Alfa Romeo Sprint Zagato.

Ja kun Ducatilla mennään kisaamaan, Multipla toimii ratapäivien vetoautona.

– Kaikki on käyttöä varten ostettu. Tosin olen paljon reissussa enkä ehdi niinkään ajamaan, yhteensä ajokilometrejä kertyy 4000 vuodessa.

Leppimäki on ammatiltaan linja-auton kuljettaja ja ajaa siis myös työkseen autoa. Ei tosin italialaista.

Heikki Leppimäen autoharrastuksesta kertoi ensimmäisenä Satakunnan Kansa. 

Lisää aiheesta:

Keittiömestari Henri Alén varasi jo uuden sähkö-Porschen, vaikkei ole edes nähnyt sitä omin silmin: "Joutuu varmaan muutaman lehtipihvin vielä paistamaan"Virolainen sähköauto ei ole isoille ihmisille, ja sen kyydissä naamakin tulee kipeäksi – otimme nopeat tyypit sympaattisesta NobestaVirolainen Nobe 100 on hurmaava yhdistelmä Ford Angliaa ja Mummo Ankan hyrysysyä – se kuuluisa kahvinkeitinkin löytyySuomalaisbändin basisti myy Mersuaan ronskilla ilmoituksella: ”Ennen kuin joku apina nillittää, että Liperissä on yhtä tehokas”Saako naapurin Bemaria kehua?Koeajo: Maailman nopein maasturi on härskin ylellinen – yhtä nopea kuin uusi Porsche 911 Carrera S
AutotPoriLiikenneFiatKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Autot
  • Eilen19:15
    Pysäköinninvalvonta

    Käsittämätön parkkeerausilmiö: "Pysäköinnintarkastajat eivät voi ymmärtää"

  • ma11:35
    Ajokortti

    17-vuotiaille kuljettajille esitetään öistä ajokieltoa

  • 25.10.12:10
    Renkaanvaihto

    Älä jätä väliin renkaidenvaihdossa: Turhaksi koettu toimenpide on ehdottoman tarpeellinen

  • 22.10.15:23
    Volkswagen

    Volkswagen keskeyttää VW Golf -mallin tuotannon

  • 21.10.12:41
    Renkaanvaihto

    Renkaidenvaihto käsillä – vältä tyypilliset virheet!