Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Maahanmuuttovirasto puolustautuu – päätökset johdonmukaisia

Lehtikuva
Julkaistu 15.09.2016 12:58

MTV UUTISET - stt

Maahanmuuttoviraston ylijohtaja Jaana Vuorio kiistää yhdenvertaisuusvaltuutetun väitteen, että erityisesti nigerialaisia ihmiskaupan uhreja koskevat oleskelulupapäätökset olisivat epäjohdonmukaisia.

Yhdenvertaisuusvaltuutetun mukaan päätösten perustelut ontuvat ja samantyyppisissä tilanteissa olevia hakijoita kohdellaan eri tavoin. Asia ilmenee tänään julkaistusta muistiosta.

Vuorion mukaan oikeudellinen perusta on niin monimutkainen, että perustelut eivät välttämättä näytä olevan linjassa. Hänen mukaansa kyseessä on päätösten kirjoittamisongelma, ei oikeudellinen ongelma.

Yhdenvertaisuusvaltuutetun mukaan Suomi näyttää suhtautuvan suorastaan välinpitämättömästi siihen, millaisiin oloihin maasta käännytettävät ihmiskaupan uhrit joutuvat.

Kansallisena ihmiskaupparaportoijana toimiva valtuutettu selvitti nigerialaistaustaisten, seksuaalisesti hyväksikäytettyjen ihmiskaupan uhrien kohtelua oleskelulupaprosessissa.

Noin kolmannes saanut oleskeluluvan

Yhdenvertaisuusvaltuutetun mukaan myös ihmiskaupan uhrien tilanteen arviointi ja päätöksien perustelut ovat puutteellisia.

– Ihmiskaupan kannalta keskeisiä tekijöitä, kuten hyväksikäytön vakavuutta, kestoa, yksilöllisiä seurauksia ja uhrin kykyä ja mahdollisuuksia huolehtia lastensa kasvusta ja kehityksestä, ei arvioida riittävästi oleskelulupapäätösten perusteluissa.

Maahanmuuttovirasto on valtuutetun mukaan vuonna 2015 antanut oleskeluluvan noin 28 prosentille hakijoista, jotka ovat väittäneet joutuneensa seksuaaliseen hyväksikäyttöön liittyvän ihmiskaupan uhriksi.

Alkuvuonna 2016 osuus on jonkun verran kasvanut

Valtuutetun saamien tietojen mukaan jotkut auttamisjärjestelmän asiakkaat ovat joutuneet myymään seksiä myös Suomessa.

Perhesiteen perusteella haetaan aiempaa enemmän oleskelulupia.

2:10Maahanmuuttoviraston työntekijät liian kovan paineen alla

Lisää aiheesta:

Kirkon maahanmuuttotyön asiantuntija: Hallituksen kaavailemat sanktiot paperittomien auttajille lyhytnäköisiäMigri pohtii ihmiskaupan uhrien käännyttämistä Italiaan vastedes tarkemminSisäministeri Risikko: Uskon, että lainsäädäntö on kunnossaYhdenvertaisuusvaltuutettu ryöpyttää Migriä: Suomi suhtautuu välinpitämättömästi ihmiskaupan uhreihin Migri vastaa nigerialaisnaisten käännytyskohuun: Ihmiskauppa ei suoraan peruste turvapaikalleSyrjintätapaukset lisääntyivät vuodessa yli 70 prosenttia
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen21:01
    Liikenneturvallisuus

    Toimitusjohtajan rattiraivo tallentui videolle – "Meni hermot"

  • Eilen19:38
    Joulu

    Suomalaiset stressaavat joulun rahanmenoa, mutta kuluttavat silti – "Välillä hirvittää"

  • Eilen19:12
    Sää

    Kuukausi jouluun – Pekka Poudalta märkä rätti lumen odottajille

  • Eilen16:53
    Mielenterveys

    Ville Merinen suitsuttaa jättihitiksi noussutta videota ja lataa kouluille kovan ehdotuksen – "Weksi rikkoi kaavan"

  • Eilen16:29
    Lappi

    Lapin pelastushelikopteritoiminnalle puoli miljoonaa euroa ministeriöltä