Maahanmuuttajan ongelma: ”Jonkun toisen tekemän typeryyden takia sinutkin leimataan”
Helsingin Tapanilassa tapahtunut, somalinuorten tekemäksi epäilty raiskaus on ollut vahvasti otsikoissa.
Vantaan kaupunginvaltuutettu Abdi Faysal kertoo MTV Uutisille, että tapaus on sytyttänyt rasistisia ilmiöitä.
-En itse ole joutunut rasismin kohteeksi eikä valtaosa väestöstä ole muutenkaan rasistisia. Mutta olen kyllä kuullut, että rasistisia viestejä on jopa kaupoissakin teipattu seiniin, toteaa parikymmentä vuotta Suomessa asunut Abdi.
Abdi huomauttaa, että hän ei tiedä Tapanilan tapauksen yksityiskohtia ja muutenkin asia on vielä tutkinnassa. Hänen kantansa tapahtuneeseen on kuitenkin yksiselitteisen tuomitseva.
-Se on kauhea ja vakava asia. Seksuaalinen väkivalta loukkaa vakavasti yksilön fyysistä ja henkilökohtaista koskemattomuutta ja kaikenlainen väkivalta pitää tuomita ja jollakin tavalla ennaltaehkäistä.
Abdi toteaa, että Suomessa asuvista Somalinuorista suurin osa on syntynyt ja kasvanut täällä ja heidän identiteettinsä on suomalainen.
-Mutta jos jokin rikos tapahtuu, niin silloin kirjoitetaankin, että kyseessä on maahanmuuttaja tai Somaliasta kotoisin oleva henkilö. Eikä kyseinen henkilö ole välttämättä edes koskaan käynytkään Somaliassa. Kun siis joku tekee tyhmyyksiä, niin samalla koko ryhmä leimataan tekijöiksi. Rikoksen tekijä on aina vastuussa tapahtuneesta, ei uhri eivätkä muut yhteisöt, hän kommentoi.
Abdin mielestä eri ihmisryhmien väliset luokittelut pitäisi unohtaa ja keskittyä sen sijaan yhteistyön rakentamiseen. Tässä on hänen mielestään vielä paljon parannettavaa:
-Maahanmuuttajien on kotiuduttava ja oltava sopusoinnussa muun väestön kanssa ja pitäisikin kehittää yhteistä tekemistä kylissä ja kaupungeissa. Pitää osata elää yhdessä, Faysal Abdi kiteyttää.
Uusimmat
-
06:41
Venäjän ohjusiskussa loukkaantuneiden määrä nousi yli kolmeenkymmeneen – MTV seuraa sotaa
-
06:27
Viileiden kesien odotetaan nousevan Lapin matkailuvaltiksi
-
06:24
Suomalaismies puuhasi vallankumousta USA:ssa ja sai FBI:n peräänsä
-
06:08
Haitin pääministeri vetosi YK:n yleiskokoukseen saadakseen kriisien kanssa kamppailevaan maahan kansainvälisiä joukkoja
-
05:46
Vesa osti 150 000 euroa maksaneen matkalipun avaruuteen yli kymmenen vuotta sitten – näin hän suhtautuu pian koittavaan matkaan
-
05:44
Italian ex-presidentti Giorgio Napolitano kuoli 98-vuotiaana
-
05:31
Kadonneen F-35-hävittäjän pilotti laskeutui asuintalon pihaan – seurasi eriskummallinen hätäpuhelu
-
05:13
Pohjoisessa alkaa pitkien öiden aika – tänään on syyspäiväntasaus
-
23:32
Kultaharkkoja, puolen miljoonan verran käteistä ja luksusavoauto – kotiratsia paljasti senaattorin korruptiokätkön Yhdysvalloissa
-
23:10
Tuska kasvaa Raumalla – Lukko-käskijä suorana: "On vähän koeteltu"
-
22:00
Tällainen olisi ollut Kiti Kokkosen seuraava Putous-hahmo – inspiraationa tuttu julkkis
-
21:55
Kanadan Trudeau julkisti yli 450 miljoonan euron tukipaketin Ukrainalle – "Olette historian oikealla puolella"
-
21:39
Salwan Momika suunnitteli jälleen Koraanin polttoa Ruotsissa – poliisi kielsi turvallisuussyihin vedoten
-
21:34
Ulosajetun Lukko-tähden kielenkäytöstä uutta tietoa
-
21:29
SM-liiga-ottelussa poikkeuksellinen kohu – nyt puhuu huutelun kohteeksi joutunut pelaaja: "Kannattaa miettiä, mitä sanoo"
-
21:20
"Aivan käsittämätöntä!" – Mestiksessä taottiin ällistyttävät lukemat jo ensiminuuteilla
-
21:11
Jokerit viritti uljaan kirin – yleisö huusi viime minuuttien alivoimamaalille
-
21:02
Laskuvarjohyppääjä laskeutui vauhdilla yksisarvisen päälle – riskialtis suoritus videolle
-
20:56
Helmareilta hämmästyttävä murskanäytös
-
20:53
Räjähdys golfpallotehtaalla – yli 80 loukkaantunut Taiwanissa
-
Lataa lisää