Luopuuko OP autoilupalvelustaan? Pääjohtaja Kauppalehdelle: "80 prosenttia haluaa omistaa autonsa itse"

Kauppalehden uutisen mukaan finanssiryhmä OP on valmis luopumaan yhteiskäyttöautoja tarjoavasta DriveNow-palvelusta, mikäli sille ei riitä tarpeeksi kysyntää.
Katso pääkuvan videolta, miten autojen yhteiskäyttöpalvelu DriveNow toimii.
Euroopan johtaviin yhteiskäyttöautopalveluihin lukeutuva DriveNow-yhteiskäyttöautopalvelu on ollut OP:n tallissa 1,5 vuoden ajan. Kauppalehden mukaan OP arvioi tulevina kuukausina sekä palvelun kannattavuutta että yhteiskäyttöautojen kysyntää.
– Suomalaisista 80 prosenttia haluaa omistaa autonsa itse. Sitä paitsi kaupungeissa yhä harvemmalla nuorella on ajokortti, OP Ryhmän pääjohtaja Timo Ritakallio kertoo Kauppalehdelle.
Ritakallion mukaan liikkumisen palvelut eivät istu finanssiryhmän ydintoimintaan. Siinä missä Pohjola-sairaalat liittyvät suoraan vahinkovakuutuksiin, ei yhteiskäyttöautojen ja autovakuutusten välillä ole samanlaista linkkiä.
Vaikka OP päättäisikin luopua palvelun pyörittämisestä, ei se välttämättä tarkoita DriveNow'n lähtöä Suomesta, mikäli toiminnalle löytyy jatkaja.
Onko yhteiskäyttöautoilla Suomessa kasvupotentiaalia?
DriveNow ilmoitti elokuussa lopettavansa toimintansa Tukholmassa. BMW:n omistama palvelu aloitti länsinaapurissamme kolme vuotta sitten, mutta sen suosio jäi arvioitua heikommaksi.
Elokuussa Suomen DriveNow kertoi suosion kasvavan meillä tasaisesti.
– Itse asiassa me yritämme nyt selvittää, saisimmeko Tukholmasta autoja – että voisimmeko me täällä kasvattaa toimintaamme, kun sieltä poistuu autoja käytöstä ja meillä on kasvupotentiaalia, liiketoimintajohtaja Timo Valtonen sanoi HS:lle tuolloin.
Mikä ihmeen DriveNow?
BMW:n omistuksessa oleva yhteiskäyttöautopalvelu DriveNow rantautui Suomeen keväällä 2017. Se pyrkii vähentämään tarvetta oman auton omistamiseen tarjoamalla minuuttihintaisia vuokra-autoja.
Mobiilisovelluksella käytettävä palvelu näyttää kartalla lähimmät vapaat autot. Autoa tarvitseva voi avata ovet suoraan sovelluksesta ja hypätä rattiin. Pysäköidä voi käytännössä mihin tahansa palvelun toiminta-alueella.
Toistaiseksi vain Helsingissä toimivalla palvelulla on tarjolla noin 150 BMW- ja Mini-merkkistä henkilöautoa.
Uusimmat
-
18:54
Ex-oikeusministeri Antti Häkkänen kuntavaalien siirrosta: Hallituksella on johtajuusongelma – "Varautuminen on pettänyt aika räikeästi"
-
18:38
Esitys: Maksuhäiriömerkinnät poistuisivat kuukauden kuluttua maksun suorittamisesta – nyt raja kolme vuotta
-
18:33
Osa Nordean pankkipalveluista takkuaa edelleen – katkon venyminen oli yllätys myös pankille itselleen
-
18:30
Kläbo sittenkin maailmanmestariksi? Todisteita löydetty Bolshunovia vastaan – FIS-pomo lataa pöytään esimerkkitapauksen
-
18:03
Jopa satojen suomalaisten organisaatioiden sähköpostipalvelimet tietomurron kohteena – Kyberturvallisuuskeskus: Vakavin ongelma pariin vuosikymmeneen
-
18:02
Suvi Teräsniska uskoo, että hänellä on takanaan jo monta elettyä elämää – ajatus on vahvistunut läheisten kuoltua: "Joskus me vielä nähdään"
-
17:59
Helsingin yliopistossa tehty tutkimus paljastaa liikenteen traagisen reseptin: "Harvemmin selkeää riskikäyttäytymistä"
-
17:58
Vesa Kallionpään kommentti: Kuka voittaa ja kuka häviää kuntavaalien siirrossa? Hallitukselle tulee ainakin yksi vaikeus lisää
-
17:56
Olli Penttala laski uransa parhaan sijoituksen MM-kumpareissa: "Laitettiin niin sanotusti luu kurkkuun"
-
17:49
Kouluja kiinni ja oppilaita joukoittain karanteeniin – Aurassa 80 alakoululaista altistunut koronavirukselle
-
17:37
Suomalaishotellin johtaja nostatti myrskyn ylistämällä miehiä naistenpäivän viestissään: "Jotka matkustavat vaimon työn perässä ja tietävät, mitä jääkaapista puuttuu"
-
17:21
Oppilaat etänä, mutta opettajat koululle töihin koronarajoituksista huolimatta – OAJ erittäin huolissaan: "Koetaan epäluottamuksen osoituksena"
-
17:03
Tässä on kuntavaalien uusi aikataulu – ehdokkaaksi voi ilmoittautua vielä toukokuussa
-
17:03
Suru-uutinen: valokuvaaja on kuollut yllättäen Bayern Münchenin stadionilla
-
16:58
Historiallisen EM-hopean juossut Lotta Kemppinen palasi Suomeen: "Hirveästi en ehtinyt nukkua"
-
16:55
No nyt on mahtava perunaohje! Testasimme, ja totta se on: "Oikeasti vaikeaa sanoin kuvailla..."
-
16:50
Ravintolat sulkeutuvat asiakkailta 15 maakunnassa huomisesta alkaen
-
16:46
HS: Presidentti Niinistö pitää kuntavaalien siirtoa järkevänä: "Oli vähintäänkin kysymysmerkkejä, voivatko ihmiset käyttää ydinoikeuttaan"
-
16:43
Ella Junnilalta purkautui villi tuuletus EM-pronssin ja SE-tuloksen jälkeen – "Taitaa tämäkin päivä mennä vielä vähän sulatellessa"
-
16:37
Yksi aihe jäi uupumaan Meghanin kohuhaastattelusta – sitten Twitteriin lävähti video, jossa herttuatar sanoo suorat sanat isästään ja sisarpuolestaan
-
Lataa lisää