Levottomuudet Los Angelesissa ovat jatkuneet. Los Angelesissa jo vuosia asunut toimittaja kertoo paikallisten tuntemuksista poikkeuksellisessa tilanteessa.
Yhdysvaltojen Los Angelesissa, Kaliforniassa, riehuvien mielenilmausten taustalla on liittovaltion maahanmuuttoviranomaisen ICE:n tekemät poikkeukselliset ratsiat.
Osassa tapauksista ICE:n viranomaiset ovat liikkuneet siviilivaatteissa ja kiinniottoja on tehty esimerkiksi oikeustaloilla, joissa siirtolaiset olivat hoitamassa maahanmuuttoon liittyviä asioita.
Ratsioiden vuoksi Los Angelesissa puhkesi laajoja mielenosoituksia, jotka ovat jatkuneet jo neljättä päivää.
Los Angelesissa useita vuosia asunut suomalaistoimittaja Semira Ben-Amor kertoo, että levottomuudet ovat poikkeuksellisia.
Vaikka tilanne ei hänen mukaansa ole niin järkyttävä kuin uutiskuvat antavat ymmärtää, pelko on kuitenkin käsinkosketeltavissa.
Lue myös: Trump määrännyt lisää kansalliskaartia ja satoja merijalkaväen sotilaita Los Angelesiin
– Koko kaupunki ei ole tulessa ja poliisien vallan alla, mutta keskustan alueelle en kyllä tällä hetkellä lähtisi.
Ben-Amorin mukaan aiemmin oletettiin, että mielenosoitukset rauhoittuisivat tänään, mutta tilanne on aivan päinvastainen ja ihmisiä on aktivoitunut enemmän.
Varoituksia keskustaan matkaamisesta
Paikallisessa mediassa on varoitettu ihmisiä, että Los Angelesin keskusta-alueelle ei kannata mennä levottomuuksien takia.
Tällä hetkellä esimerkiksi jo melkein kolmekymmentä toimittajaa on joutunut erilaisen voimankäytön kohteeksi.





