Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

LM: Israel kiinnostunut koronapassijärjestelystä muun muassa Suomen kanssa

4:39Israel on koronarokottamisen kärkimaa – paikallinen toimittaja kertoo, miten se onnistuiKatso myös, miksi Israel on koronarokottamisen kärkimaa.
Julkaistu 23.03.2021 20:43

MTV UUTISET – STT

Israel on kiinnostunut molemminpuolisesta rokotettujen ja taudista jo toipuneiden koronapassijärjestelystä muun muassa Suomen kanssa.

Israelin Suomen- ja Viron-suurlähettiläs Hagit Ben-Yaakov kertoo Lännen Median haastattelussa neuvotelleensa aiheesta alustavasti Suomen ja Viron kollegoidensa kanssa.

Myös EU:n tasolla ajatuksen kerrotaan olleen esillä. Israelin tavoitteena on luoda niin kutsuttuja vihreitä käytäviä sellaisten maiden kanssa, jotka tunnustavat Israelin koronapassin ja ottavat itse käyttöön samantapaisen menettelyn.

Israel on rokottanut yhdeksän miljoonan väestöään ennätystahtia. Ensimmäisen rokoteannoksen saaneita on pitkälti yli viisi miljoonaa.

Vihreän koronapassin voi rokotetun lisäksi saada covid-19-sairaudesta todistetusti toipunut ihminen.

Suurlähettilään mukaan vihreää koronapassia on käytetty työkaluna normaalielämään paluussa uudelleen avautuvassa Israelissa, jossa sen näyttämällä pääsee muun muassa kauppakeskuksiin ja ravintoloihin. Ulkomaan matkustamista Israel on vasta sallimassa hyvin rajoitetusti.

Lisää aiheesta:

Viro saamassa koronapassin valmiiksi: Laajeneeko myös Suomeen?Israel avasi baarit – rokottamattomat pääsevät terassille, rokotetut sisätiloihin astiIsrael, Tanska ja Itävalta sopivat koronarokoteyhteistyöstä – taustalla EU-kritiikki ja huoli nykyrokotteistaOra, 90, pääsee jälleen uimaan Tel Avivissa, kun rokotuksensa mallikkaasti hoitanut Israel höllentää koronarajoituksia – "Olen laskenut päiviä"Belgiassa tullaan tarjoamaan koronarokotetta ilmaiseksiRajoja auki Pohjoismaissa: Norja ja Tanska päästävät turistit rajojensa yli kesäkuun puolivälissä – Ruotsi jäämässä muotoutuvan matkustuskuplan ulkopuolelle
IsraelSuomiViroKoronavirusKoronarajoituksetMatkailuUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Israel
  • 08:07
    Euroviisut

    Pitääkö Suomen vetäytyä euroviisuista? MTV kysyi Yle-asioita käsitteleviltä kansanedustajilta

  • 05:58
    Gaza

    MTV:n erikoishaastattelu: Ibrahim iloitsi Gazan upeudesta ennen kuin se muuttui helvetiksi – näin kallista oli evakuoida vanhemmat Qatariin

  • Eilen18:57
    Israelin ja Hamasin sota

    Tämä Israelin iskuista Gazan kaupunkiin nyt tiedetään – yli 150 iskua vain parissa päivässä

  • Eilen17:16
    Euroviisut

    Viestintävaliokunnan Ovaska: Pohjoismaiden boikotoitava Euroviisuja tai lähetettävä viesti Israelin poissulkemiseksi

  • Eilen15:58
    Israelin ja Hamasin sota

    EU esittää Israelille voimakkaimpia toimia, mitä nyt on nähty – Orpo STT:lle: Esitykset tervetulleita