Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Video: Karanteeni on ohi! Tältä näyttivät Lumin ja Pyryn ensinuuhkaisut ulkoaitauksessa – pandakaksikko tassutteli vihdoin yleisön eteen

Ähtäri Zoo
Julkaistu 17.02.2018 07:42

Ähtärin pandojen karanteeni on vihdoin ohi, ja tänään ne pääsevät tassuttelemaan omaan ulkoaitaukseensa. Pandatalo avautuu kello 10 ja samalla yleisö ja media näkevät Lumin ja Pyryn ensimmäistä kertaa uudessa ympäristössään.

Voit katsoa suoraa lähetystä MTV Uutisten Facebookin kautta:

Jos upotus ei toimi, katso tästä.

Pandat ovat olleet eristyksissä karanteenin takia viimeisten 30 päivän ajan. Ähtärin eläinpuiston työntekijät ovat hoitaneet niitä ja antaneet pandoista myös kuvia ja videoita julkisuuteen. 

– Pandat ovat tottuneet lumeen jo Kiinassa, ja karanteenissa lämpötila on ollut noin 12 astetta. Ulkona on pikkupakkasta, joten lämpötilan muutos ei ole kovin suuri, kertoo pandojen hoitaja Anna Palmroth.

Myös ruoka on myös maistunut kaksikolle hyvin, mitä Palmroth pitää hyvänä merkkinä. Jos eläin nukkuu tai syö huonosti, se saattaa kieliä sopeutumisvaikeuksista.

– Eläinten puolesta odotukset ovat ylittyneet, jopa paremmin kuin itse ajattelin. Eli tosi hyvin ovat kotiutuneet, ja ruoka on maistunut. Paino ei ole noussut, mutta mikä tärkeintä, ei ole myöskään laskenut, Palmroth kertoi viime viikon lopulla.

Palmrothin mukaan pandojen päivä alkaa tänään normaaleilla aamutoimilla.

– Mutta pian aamupalan jälkeen pääsevät tosiaan ensimmäistä kertaa ulos Suomen talveen.

Samaan aikaan myös yleisö näkee ne ensikertaa. Pandat ovat herättäneet paljon kiinnostusta niin mediassa kuin kansalaisissakin.

Kun pandatalon ovet avataan, on tilanne uusi niin pandoille kuin niiden hoitajillekin.

– Tietysti toivomme, että ihmiset pysyisivät rauhalllisina ja melko hiljaa, ettei tulisi hirveätä meteliä, koska se on stressitekijä pandoille, Palmroth sanoi viime viikolla.

Elänlääkäri Heini Niinimäki kertoi, että pandoille on myös soitettu kaiuttimista "totutusääniraitaa", jotta ne osaisivat hieman varautua. Tosin yleisöön ne ehtivät tottua jo Kiinassa. 

Lisää aiheesta:

Vuosi sitten ovet avautuivat ja yleisö näki Ähtärin pandat ensimmäistä kertaa – näin Lumi ja Pyry ovat muuttuneet vuodessa: "Molemmilla painaa murrosikä päälle"Ähtärin pandatalo ylsi avausviikonloppuna kävijätavoitteeseensa – Video: Katso pandojen ensimmäinen arkipäivä minuutissaVideo: Lumi ja Pyry, vihdoin suomalaiset näkevät teidät! Pandapari yleisön eteenLumi ja Pyry valmiina kohtaamaan yleisönsä – pandoille soitettu "totutusääniraitaa", jotta osaavat varautua ihmismassoihinLumi ja Pyry eivät vielä pääse pyllymäkeen lumipyryyn: Ähtärin pandat saavat kuitenkin lumiukon ihmeteltäväkseen, hoitaja lupaaHoitajan ensimmäiset videot Ähtärin pandoista uudessa kodissaan – "Lumi tykkää leikkiä vedessä ja läiskytellä"
Ähtärin pandatLuonto ja eläimetÄhtäriKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Ähtärin pandat
  • 19.9.08:04
    Kiina

    Suomen pandojen kohtalo selvisi: Lumi ja Pyry erotettiin toisistaan Kiinassa

  • 31.5.11:59
    Eläintarhat

    Karvaturri valtasi pandojen kodin Ähtärissä

  • 25.2.10:06
    Ähtäri

    Poliisi tutkii Ähtärin rahankäytön – palautettuihin pandoihin upposi miljoonia

  • 23.11.202415:48
    Ähtäri

    Ähtärin pandat saapuneet turvallisesti Kiinaan

  • 01.11.202414:54
    Luonto ja eläimet

    Talousvaikeuksissa kamppaillut Ähtärin eläinpuisto hakeutuu yrityssaneeraukseen