Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ähtärin pandatalo ylsi avausviikonloppuna kävijätavoitteeseensa – Video: Katso pandojen ensimmäinen arkipäivä minuutissa

Ähtärin eläintarhan jättiläispandat Pyry ja Lumi olivat viikonloppuna ensimmäistä kertaa yleisön nähtävissä. Kuvassa Lumi heittää kuperkeikan.
Ähtärin eläintarhan jättiläispandat Pyry ja Lumi olivat viikonloppuna ensimmäistä kertaa yleisön nähtävissä. Kuvassa Lumi heittää kuperkeikan.
Julkaistu 19.02.2018 19:17
Toimittajan kuva
Kati Hyttinen

kati.hyttinen@mtv.fi

Ähtärin jättiläispandat Lumi ja Pyry nauttivat viikonloppuna lumesta ja pakkasesta niin ahnaasti, että väsymys kävi välillä jo käpälään.

Eläintarhan mukaan pandatalo ylsi avajaisviikonloppunaan kävijätavoitteeseensa reilulla tuhannella vieraalla.

Kiinasta tuodun pandakaksikon Jin Baobaon eli Lumin ja Hua Baon eli Pyryn kuukauden kestänyt karanteeni päättyi lauantaina iloisiin kuperkeikkoihin lumessa. Lumi ja Pyry pääsivät lauantaina aamupäivällä haistelemaan ensimmäistä kertaa Suomen talvi-ilmaa ulkotarhoissaan. Samalla yleisö pääsi ihastelemaan pandoja ensimmäisen kerran.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Ähtärin eläinlääkäri Heini Niinimäki kertoo, että vaikka kaikki oli pandoille lauantaina uutta, debyytti meni hienosti.

– Pandat pääsivät hyvin ulkoilun makuun ja nauttivat siitä, että saivat aiempaa isomman tilan käyttöönsä. Erityisesti Lumi tykkäsi lumessa leikkimisestä ja puukiipeilystä todella paljon. Hieman pandat ovat olleet ehkä tavallista väsyneempiä, kun on tullut riehuttua niin paljon ulkona.

Varsinaisia nukkumaanmenoaikoja pandoilla ei ole, vaan ne käyvät levolle silloin kun väsyttää.

– Pandat eivät nuku samanlaista yhtenäistä ja pitkää yöunta kuin ihmiset, mutta sen olemme huomanneet, että ne ovat olleet hyvin aktiivisia aamupäivällä mutta ovat ottaneet pidempiä torkkuja iltapäivän mittaan, kun aamu on mennyt riehuessa, Niinimäki selvittää.

1.03778522Kuperkeikka pandamaiseen tapaan!

Ulkonaolo kiinnosti enemmän kuin ihmiset

Ihmisistä pandat eivät ole Niinimäen mukaan olleet moksiskaan.

– Minusta vaikutti siltä, että ne eivät kiinnittäneet ihmisiin hirveästi huomiota. Selvästi isompi juttu niille oli ulkotiloihin pääsy. Onneksi yleisömääräkin porrastui aika mukavasti, eli missään vaiheessa ei päässyt syntymään ihan hirveää ruuhkaa. Siten melutaso ja hälinä saatiin pidetyksi kohtuullisella tasolla.

Heinimäen mukaan pandoilla ei ollut mitään selviä stressin merkkejä, vaan ne söivät ja lepäsivät normaalisti sisätiloissakin ollessaan.

Myös pandoja katsomaan tullut yleisö osasi Niinimäen mukaan käyttäytyä.

– En ainakaan itse huomannut mitään moitittavaa. Mielestäni yleisö käyttäytyi oikein hyvin ja viihtyi meillä.

1.03778490Erityisesti Lumi otti viikonloppuna ilon irti lumessa leikkimisestä ja puukiipeilystä.

Vältä salamavaloa pandatalossa

Niinimäki muistuttaa, että vierailusta pandatalossa saa eniten irti, kun malttaa tarkkailla eläimiä ja niiden puuhia ajan kanssa.

– Pandat syövät ja lepäävät ison osan päivästä. Jos haluaa nähdä enemmänkin niiden puuhia, siellä saa ihan hyvin tunnin tai parikin kulutettua. Ja vaikka meillä on tällä hetkellä käytössä niin sanottu aikaikkunahinnoittelu – lippu siis ostetaan tietylle tunnille – talossa saa sisään mentyään olla niin kauan kuin vain viihtyy.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Pandoja kuvatessa kannattaa olla tarkkana, ettei säikäytä eläimiä.

– Pandat eivät pidä erityisemmin metelistä, eli ylimääräinen ääni on hyvä pitää minimissään. Normaalilla puheäänellä saa toki jutella. Salamavaloa ei pandatalossa saa käyttää, koska ylimääräiset valonväläykset voivat häiritä pandoja.

panda hurmosLumi ja Pyry noteerasivat lumileikkien ohessa viikonloppuna myös toisensa.Lehtikuva

Pandoilla ei ole pakkasrajaa

Sää on olut Ähtärissä toistaiseksi pandojen kannalta ideaali, eli taivas on ollut selkeä ja pakkasta on ollut päivällä vajaat 10 astetta. Varsinaista pakkasrajaa pandoilla ei ole.

– Mitään ehdotonta pakkasrajaa ei ole, kunhan ne ovat tottuneet ulkoilmaan. Toki meillä pandat saavat itse valita, ovatko ne sisällä vai ulkona. Meidän automaattiovemme toimivat liiketunnistimella, eli vaikka yleisölle saattaa näyttää siltä, että pandat eivät pääse sisälle, ovet ovat sellaisella asetuksella, että ne pääsevät halutessaan sisään.

panda hurmaaNuorelle jättiläispandalle kelpasi leikkikaluksi puukehikkokin.Lehtikuva

Viralliset avajaiset kahden viikon päästä

Ähtäri Zoon toimitusjohtajan Jonna Pietilän mukaan pandatalo ylsi viikonlopuna kävijätavoiteeseensa. Hän kertoo, että lauantaina kävijöitä oli noin 700 ja sunnuntaina noin 400.

Pandatalon virallisia avajaisia vietetään kahden viikon päästä lauantaina, eli 3. maaliskuuta. Avajaispuheen pitää tuolloin pääministeri Juha Sipilä (kesk.). 

2:03Ähtärin pandat kiinnostavat myös Kiinan televisiota

Lisää aiheesta:

Vuosi sitten ovet avautuivat ja yleisö näki Ähtärin pandat ensimmäistä kertaa – näin Lumi ja Pyry ovat muuttuneet vuodessa: "Molemmilla painaa murrosikä päälle"Lumileikit vaihtuivat vauhdilla vesiriehaan – näin Ähtärin pandakaksikko on pärjännyt Suomen poikkeuksellisessa kevätsäässäUkko, 9, riemastui Ähtärin pandojen lumitouhuista: "En minä tiennyt, että ne kiipeilevät joissain vitsin männyissä" Video: Karanteeni on ohi! Tältä näyttivät Lumin ja Pyryn ensinuuhkaisut ulkoaitauksessa – pandakaksikko tassutteli vihdoin yleisön eteenLumi ja Pyry eivät vielä pääse pyllymäkeen lumipyryyn: Ähtärin pandat saavat kuitenkin lumiukon ihmeteltäväkseen, hoitaja lupaaPandat Lumi ja Pyry kotiutuivat Ähtäriin – "Me kaikki purskahdimme silloin itkuun"
Ähtärin pandatLuonto ja eläimetÄhtäriKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Ähtärin pandat
  • 19.9.08:04
    Kiina

    Suomen pandojen kohtalo selvisi: Lumi ja Pyry erotettiin toisistaan Kiinassa

  • 31.5.11:59
    Eläintarhat

    Karvaturri valtasi pandojen kodin Ähtärissä

  • 25.2.10:06
    Ähtäri

    Poliisi tutkii Ähtärin rahankäytön – palautettuihin pandoihin upposi miljoonia

  • 23.11.202415:48
    Ähtäri

    Ähtärin pandat saapuneet turvallisesti Kiinaan

  • 01.11.202414:54
    Luonto ja eläimet

    Talousvaikeuksissa kamppaillut Ähtärin eläinpuisto hakeutuu yrityssaneeraukseen