Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lintilä: Tuulivoiman maksamatta jääneestä tuotantotuesta 300 miljoonaa uuteen sähkötukeen

2:31Tällaista tukea suomalaiset saavat sähkökriisiinTällaista tukea suomalaiset saavat sähkön hintakriisiin
Julkaistu 02.09.2022 14:52(Päivitetty 02.09.2022 15:24)

MTV UUTISET – STT

Tuulivoiman tuotantotuesta saadaan noin 300 miljoonaa euroa hallituksen kaavailemaan uuteen sähkötukeen. Asiasta kertoo elinkeinoministeri Mika Lintilä (kesk.) STT:lle.

Lintilän mukaan hinnat ovat olleet sellaiset, että tuulivoimalle ei ole maksettu tuotantotukea, joten siihen varattu raha pystytään kohdentamaan uudelleen.

Hallitus kertoi eilen tukipaketista, jolla se pyrkii hyvittämään korkeista sähkön hinnoista kärsiviä kotitalouksia ensi talvena. Keinoina on niin verotuksellisia ratkaisuja kuin suora tuki heille, joilla ei ole juurikaan verotettavaa tuloa. Tähän suoraan tukeen voidaan siis kohdentaa tuulivoiman maksamatta jääneitä tuotantotukia.

Lintilän mukaan sähköpaketin suuruus on kaikkiaan noin 800 miljoonaa euroa. Kun puhutaan isoista volyymeistä, hintaa tulee, hän sanoo.

–  Kaksi muuta keinoa sähkötuen lisäksi ovat verotuksellisia, joten niillä ei ole suoraa kehysvaikutusta. Toki verotuottoja ne vähentävät.

Parametrit verottajalle jo ensi viikolla

Hallitus kertoi torstaina ensi vuoden budjettiesityksen yhteydessä, että sähkön arvonlisäveron alentamisen lisäksi valmistellaan kotitalousvähennyksen kaltainen uusi määräaikainen verovähennys, jonka voisi saada sähkölaskun suuruuden perusteella.

Verovähennyksen olisi tarkoitus olla hyödynnettävissä ensi talvena verokortin muutoksen kautta.

–  Tarkoitus olisi saada parametrit verottajalle jo ensi viikon aikana. Aikataulu painaa päälle, Lintilä sanoo.

Hän muistuttaa, että Suomessa on lisäksi 1,8 miljoonaa yli 25-vuotiasta, jotka maksavat korkeintaan 2  000 euroa veroja vuodessa.

Sen takia esitetään heihin vaikuttavaa sähkötukimallia.

–  Yhdyn niihin puheenvuoroihin, että tuet pitää kohdistaa sinne, missä sähkön hinnan nousu tuntuu eniten. Aivan täsmälleen näin, mutta mikä on se tapa? Meillä ei ole mahdollista alkaa rakentaa mitään uutta tietojärjestelmää, koska sen tekeminen kestäisi niin kauan, että talvi olisi ohi jo.

Lintilä huomauttaa, että heikoimmassa asemassa olevien lisäksi kasvavat sähkölaskut voivat kolahtaa rajusti sähkölämmitteisessä omakotitalossa asuviin keskituloisiin, vaikka olisi työpaikkakin.

–  Nyt haettiin yksilötasoon vaikuttamista ja ehkä myös keskiluokan uskon palauttamista siihen, että voidaan myös tehdä ratkaisuja, joilla on heitä tukevia vaikutuksia.

"Onko pakko tiristää maksimaalinen voitto"

Hallituksen huoleksi jäi vielä erityisesti maatalouden tilanne. Lintilän mukaan parhaillaan etsitään aktiivisesti tapoja, joilla sen kriisiä pystyttäisiin vielä huojentamaan.

Lintilä vetoaa edelleen myös kunnallisiin energiayhtiöihin, joiden hänen mielestään tulisi nyt vakavasti pohtia tuottotavoitetta.

–  Onko pakko tiristää maksimaalinen tuotto tässä tilanteessa vai voisiko tulla sen verran vastaan, että pystyisi välttämään hintojen korotukset.

Samaten laskujen maksuajoissa voisi Lintilän mielestä nyt joustaa.

Lisää aiheesta:

Tutkijalta kritiikkiä hallituksen sähkötukimallille – alustavien laskelmien mukaan puolet tuesta hyvätuloisimmalle neljännekselleSähkölaskujen kertakorvaus saattaa koskea kotitalouksien lisäksi myös tiettyjä maatalousyrittäjiäTutkija: Sähkötuessa tärkeää on kannustin sähkön säästämiselle ja tuen kohdentaminen sitä eniten tarvitsevilleElinkeinoministeri Lintilä: Sähköhyvitykset eivät vaaranna säästötavoitettaKeitä hallituksen sähköalennukset oikeasti auttavat? Osmo Soininvaara epäileväisenä: "Kysyntätuki vain pahentaa tilannetta""Suurin kannuste sähkön säästämiseen tulee olemaan lasku" – valtion energiakampanja ei tarjoile kansalaisille "kikkakolmosta"
Mika LintiläSähköTalousKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Mika Lintilä
  • 31.5.17:35
    Eduskunta

    Suomi voitti jälleen parlamenttien välisen jalkapalloturnauksen – yksi kansanedustaja teki kaikki Suomen maalit

  • 20.11.202416:41
    Perussuomalaiset

    Tuore perussuomalainen Aittakumpu syytteli ex-puoluettaan – Keskustalta vastalausemyrsky: "Notkeentui selkäranka nopeasti!"

  • 08.06.202409:25
    Eurovaalit

    He voivat nousta eduskuntaan EU-vaalien myötä: Kiihkeä Naton vastustaja, rahoitusalan ammattilainen ja yksi nykyinen meppi

  • 05.06.202417:27
    Politiikka

    Vahvemmat alkoholijuomat saattavat tulla kauppoihin jo lähipäivinä

  • 09.05.202416:26
    Finnair

    Helsinki-Vantaalla evakuoidun Finnairin lentokoneen savun syy selvisi