Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lindtman: Luvassa erittäin täpärä äänestys

"Näyttää siltä, että nyt hallituspuolueidenkin sisällä osalla alkaa tulla mitta täyteen."
"Näyttää siltä, että nyt hallituspuolueidenkin sisällä osalla alkaa tulla mitta täyteen."Str / Lehtikuva
Julkaistu 12.12.2024 19:38

MTV UUTISET – STT

Oppositiojohtajan mukaan jokaisen kansanedustajan äänellä on sairaalaverkkoäänestyksessä merkitystä.

Suurimman oppositiopuolueen SDP:n puheenjohtajan Antti Lindtmanin mukaan hallituksen leikkauspolitiikka näyttäisi olevan tulossa tiensä päähän, kun lukuisia hallituspuolueiden kansanedustajia on lipeämässä pois sairaalaverkkoratkaisun takaa.

– Näyttää siltä, että nyt hallituspuolueidenkin sisällä osalla alkaa tulla mitta täyteen. Tämä tarkoittaa sitä, että ensi viikon äänestyksessä on nyt aito mahdollisuus siihen, että tälle hallituksen saksipolitiikalle saadaan jarrua, Lindtman sanoi STT:lle eduskunnassa.

– Meidän viestimme on koko ajan ollut selvä. Se säästö, joka tällä sairaaloiden karsimisella saadaan, jos sitä ollenkaan saadaan, on niin pientä, että hallituksen kannattaisi harkita sitä nyt uudelleen sen sijaan, että se keskittyy paimentamaan niitä edustajia kuriin, joilla on vielä suomalaisten sosiaali- ja terveyspalvelujen turvaamisessa jotain omaatuntoa kuuluvissa, Lindtman jatkoi.

Lindtman ennakoi ensi viikon sairaalaverkkoäänestyksestä tiukkaa.

– Jos tällä päivätahdilla hallituspuolueiden edustajia tulee ulos, niin kyllä tästä erittäin täpärä äänestys tulee, Lindtman laski.

– Nyt ollaan ensimmäistä kertaa vaalikaudella tilanteessa, jossa jokaisen kansanedustajan äänellä on merkitystä. Jokainen kansanedustaja saattaa olla se, joka ratkaisee, viedäänkö sairaalaverkon palveluiden romutus läpi vai ei. Ensi viikosta tulee todella jännittävä, Lindtman lisäsi.

Lue myös: Hallituksen rivit huojuvat – eduskunnan kyselytunnilla kuuma väittely säästöistä

Lisää aiheesta:

SDP:ltä välikysymys hallituksen säästöistä – "Suomalaisilla oikeus tietää ennen vaaleja"Sairaalatoiminnan leikkauksista voi tulla hallitukselle vielä todella kiusallinen paikkaSDP:n ryhmäjohtaja Lindtman: Keskustan kannattaisi käydä sisäinen keskustelu toimintakyvystään hallituksessaVasemmisto arvioi potilasturvallisuuslakia vastaan äänestäneiden toimintaa – Andersson: "Pelisääntö on, että hallituksen esityksiä vastaan ei äänestetä"Antti Lindtman vasemmistoliiton rivien rakoilusta: "Puolueen käytävä vakava sisäinen keskustelu hallitusyhteistyöstään"Keskustan Kurvisen mukaan olisi reilua äänestäjille, että perussuomalaiset lopettaisivat temppuilunsa – Ville Tavio kertoo, miksi keskustelumaraton jatkuu
Antti LindtmanSoteSDPKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Antti Lindtman
  • 27.11.17:55
    Politiikka

    Lindtman: Suomen ja Euroopan on lisättävä puolustusyhteistyötä Kanadan kanssa

  • 15.11.14:14
    Politiikka

    Antti Lindtman sivalsi Orpon hallitusta: "Kirjanpidollista kikkailua ja eläkevarojen ryöstöä"

  • 14.11.15:16
    Politiikka

    Lindtman yllättyi Orpon nopeasta tyrmäyksestä: Ylenkatsovaa

  • 4.11.05:22
    Politiikka

    USU: Lindtman ja Purra puheenjohtajien aatelia

  • 3.11.11:07
    Sanna Marinin bilevideo

    Kirja: Sanna Marin kertoo hetkestä, jolloin pelkäsi uransa pääministerinä päättyvän