Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Liikennemäärä Itämerellä on kasvanut sodan takia – minkälaisiin yllätyksiin huviveneilijän kannattaa varautua vesillä?

3:39Minkälaista häirintää veneilijät ovat kokeneet Itämerellä?Miten Itämeren muuttunut turvallisuustilanne on vaikuttanut huviveneilijöiden elämään? Katso koko Jan Janssonin haastattelu yllä olevalta videolta.
Julkaistu 07.06.2023 20:25
Toimittajan kuva

Lisa Kärnä

lisa.karna@mtv.fi

Veneilykausi on ollut käynnissä jo kuukauden päivät. Liikennöinti niin merellä kuin sisävesilläkin kiihtyy entisestään, kun kesälomalaiset siirtyvät rakkaan ajanvietteen pariin. Turvallisuustilanne on kuitenkin muuttunut Itämeren alueella. Vaikuttaako se jollain tavalla tavallisen veneilijän elämään?

Konkariveneilijä Yrjö Bensson on liikkunut Itämeren alueella jo 55 vuoden ajan. Tässä ajassa itänaapuri on muuttunut Neuvostoliitosta Venäjäksi, mutta Benssonin kokemuksen mukaan toimintamallit veneilijöitä kohtaan ovat pysyneet pitkälti samoina. 

– Aikaisemmin liikkuminen Neuvostoliiton ja Venäjän aluevesillä oli mahdollista, mutta vähän hankalaa. Täytyi täyttää erilaisia papereita moneen kertaan. Melkein aina, lähes joka reissulla oli jotain ylimääräistä hankaluutta, kiusantekoa tai ongelmaa, jonka aiheutti venäläinen osapuoli, Bensson toteaa. 

Nykyään Venäjän aluevesille ei ole enää asiaa, mutta Suomen purjehdus ja veneily ry:n toiminnanjohtaja Jan Jansson kertoo Viiden jälkeen -ohjelmassa, että venäläisviranomaiset ovat tuttuja toimijoita lähes kaikille Itämeren alueella liikkuville veneilijöille. 

– Se on aiheuttanut meille varovaisuutta veneilijöiden kesken, hän toteaa. 

4:09Liikennemäärä Itämerellä on kasvanut sodan takia. Mihin yllätyksiin vapaa-ajanveneilijän kannattaa varautua?

Minkälaisia kokemuksia konkariveneilijä Yrjö Benssonilla on Itämereltä? Katso koko haastattelu yllä olevalta videolta. 

Huviveneilijäkin voi kohdata häirintää

Janssonin mukaan Itämerellä on nyt hyvä noudattaa varovaisuutta. Ukrainan sodan ja Suomen Nato-jäsenyyden myötä Itämeren muuttunut turvallisuustilanne on vaikuttanut myös huviveneilijöiden reitteihin ja valmistautumiseen.   

Itään päin ei kannata enää suunnata, ja veneessä on hyvä olla mukana oikeanlainen varustus mahdollisen GPS-häirinnän takia. 

Viiden jälkeen kainaloboksikuva

Viiden jälkeen nähdään joka arkipäivä MTV3-kanavalla kello 17.00 alkaen. 

Ohjelma on katsottavissa suorana ja tallenteena myös MTV Katsomossa. Muista päivän uutisissa ja puheenaiheissa myös MTV Uutiset Live. 

– Nyt ei voi luottaa GPS:n toimintaan. Pitää aina tietää missä on ja olla paperikartat mukana. Senhän toki jo laki vaatii, mutta nyt tämä tilanne on entisestään korostunut. Aina pitää olla varautunut siihen, että GPS ei toimi, Jansson sanoo. 

Veneilijöiden keskuudessa suosittu Saimaan kanava on ollut kiristyneen turvallisuustilanteen takia jo hetken poissa veneilijöiden tutkasta, eikä Janssonkaan suosittele sinne suuntaamista. 

– En itse lähtisi sinne. Viime vuonna taisi olla yksi huvivene, joka meni siitä läpi. Siellähän ei ole mitään vakuutusturvaa veneelle, eikä tiedetä minkälaisia häirintätekijöitä siellä voi tulla matkan varrella, eli en lähtisi. 

Miten Itämeren muuttunut turvallisuustilanne on vaikuttanut huviveneilijöiden elämään? Katso koko Jan Janssonin haastattelu artikkelin yllä löytyvältä videolta. 

Lisää aiheesta:

Näin noviisikin pääsee veneilyn makuun: "Kuka tahansa voi ottaa nämä asiat haltuun"MTV Suomenlahdella: Meripelastaja on tottunut liikkumiseen "valvovan silmän alla"Kokemattomien veneilijöiden määrä vesillä on lisääntynyt: Merivartiostolla oli 660 meripelastustehtävää kesän aikana – kaksi purjevenettä ajautui karille tänään KemiönsaaressaVeneilykouluttaja: Uudet vuokrauspalvelut ja koronakesä ajoivat merenkäynnin kaaokseen – "Venettä yritetään ajaa kuin autoa, tekee pahaa katsoa"Vuokraamisen helpottuminen räjäytti veneilyn suosion mutta toi vesille tukun taitamattomia, pelastustehtäviä ennätysmäärä: "Ei tiedetä, miten väistetään – itsekkyys on lisääntynyt"Veneilykulttuuri oli jo siistiytymässä, mutta sitten saapuivat vauhtiveikot vesiskoottereineen
ItämeriSuomenlahtiVeneet ja laivatViiden jälkeenKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Itämeri
  • 05:39
    Nato

    Naton alukset Suomenlahdella: Kaksi tehtävää

  • 22.10.18:31
    Venäjä

    Media: Venäläiset pommikoneet lensivät Itämerellä

  • 15.10.15:31
    Ruotsi

    Venäläinen sukellusvene saapui Itämerelle – ruotsalaiset varpaillaan, Puolustusvoimat vaikenee

  • 13.10.15:22
    Merikaapeli

    Tutkinta Ruotsin ja Latvian välisen tietoliikennekaapelin vaurioittamisesta on lopetettu

  • 10.10.18:21
    Työtapaturmat

    Porkkalanselällä tapahtui sunnuntaina onnettomuus, jossa mikään ei lopulta ollut sitä, miltä näytti