Li Anderssonin puheenjohtama Vasemmistonuoret halusi vuonna 2013 lakkauttaa koko presidentti-instituution. Andersson sanoo MTV Uutisille, ettei muista, mitä mieltä oli kannanotosta.
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Li Andersson kertoi tänään olevansa käytettävissä puolueensa presidenttiehdokkaaksi.
36-vuotias Andersson on entinen ministeri ja kolmannen kauden kansanedustaja. Vuosina 2011–2015 hän toimi Vasemmistonuorten puheenjohtajana.
Vasemmistonuoret julkaisi vuonna 2013 tiedotteen, jossa vaadittiin presidentin viran lakkauttamista. Järjestö katsoi, että presidentin valta tulisi siirtää hallitukselle ja sen ministereille.
– Moniarvoinen demokratia ei tarvitse yhtä johtajaa eikä siihen kuulu ajatus yhdestä moraalisesti oikeasta mielipiteestä, tiedotteessa todettiin.
Vasemmistonuoret linjasi presidentinvaalien vain heikentävän demokratiaa henkilöimällä ja epäpolitisoimalla politiikkaa.
Tiedote julkaistiin järjestön, ei suoraan sen puheenjohtajan Li Anderssonin nimissä.
"En muista, mitä mieltä olen ollut kannanotosta"
MTV Uutiset kysyi tänään Anderssonilta, onko hän halunnut aikanaan lakkauttaa presidentin viran ja miten hänen ajattelunsa on sittemmin muuttunut.
