Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Lentoyhtiö Norwegianin tytäryhtiöt Ruotsissa ja Tanskassa konkurssiin – toimitusjohtaja tuskailee: "Olemme tehneet kaiken voitavan"

7:01Naula Norwegianin arkkuun? Näin tytäryhtiöiden konkurssit vaikuttavat halpalentoyhtiöönNaula Norwegianin arkkuun? Näin tytäryhtiöiden konkurssit vaikuttavat halpalentoyhtiöön.ullstein bild - CARO / Thomas Ruffer/ All Over Press
Julkaistu 20.04.2020 16:00

MTV UUTISET – STT

Halpalentoyhtiö Norwegianin tytäryhtiöt Ruotsissa ja Tanskassa hakeutuvat konkurssiin, Norwegian kertoo tiedotteessa.

Tytäryhtiöissä on työskennellyt lentäjiä ja matkustamohenkilökuntaa. Neljän tytäryhtiön hallitukset päättivät konkurssihakemusten jättämisestä tänään.

Lähes kaikki Norwegianin lennot on tällä hetkellä peruttu koronavirustilanteen takia. Norwegianin mukaan tytäryhtiöillä ei ollut muuta vaihtoehtoa kuin hakeutua konkurssiin, vaikka toimia kulujen karsimiseksi on tehty.

Lue myös: Norwegian on pahassa pulassa: Rahoitus on pitkälti Norjan valtion varassa ja kurssi syöksykierteessä

– Koronaviruksella on ollut ennennäkemätön vaikutus lentoyhtiöihin. Olemme tehneet kaiken voitavan välttääksemme tämän viimeisen vaihtoehdon, sanoo Norwegianin toimitusjohtaja Jacob Schram.

Norwegianin mukaan se voi Norjassa turvautua lomautusjärjestelyyn, joissa valtio maksaa kaikki lomautusjakson aikana kertyvät kulut.

Samanlaista mahdollisuutta ei yhtiön mukaan ole Ruotsissa ja Tanskassa.

Ennen koronaa murheena Boeingin turmakonemalli

Maaliskuussa Norjan hallituspuolueet päättivät laajasta tukipaketista koronaviruksen kolhimalle ilmailualalle. Osana pakettia Norwegianille kohdistettiin lainatakauksia kolmen miljardin Norjan kruunun eli noin 250 miljoonan euron arvosta.

Norwegian oli kamppaillut talousvaikeuksissa jo ennen koronakriisiä. Viime vuonna yhtiö joutui muun muassa vuokraamaan varakalustoa, jolla korvattiin lentokiellossa olevia Boeingin 737  Max -koneita.

Turmakonemalli on ollut maailmanlaajuisessa lentokiellossa viime vuoden keväästä lähtien kahden ison lento-onnettomuuden seurauksena.

Lue myös: Boeingin turmiollinen konemalli saattaa tulla käyttöön jo tänä vuonna – näin yli 300 ihmisen hengen riistänyttä konetyyppiä on muokattu

TalousLentokoneetKonkurssi

Lisää aiheesta:

Norwegian enemmän kuin tuplaa Suomesta lähtevät reittinsä – yhtiö sanoo olevansa "kilpailykykyisempi kuin vuosiin"Norwegian pääsi ratkaisuun velkojiensa kanssa – lentoyhtiön kohtalo ratkeaa tänään: "Jos he äänestävät kyllä, yhtiö voi jatkaa lentoaan"Norjalaisanalyytikko: Lentoyhtiö Norwegian erittäin lähellä konkurssia – "Tämä on tosiaankin viimeinen mahdollisuus"Norwegian on pahassa pulassa: Rahoitus on pitkälti Norjan valtion varassa ja kurssi syöksykierteessäTiistaina peruttiin tuhansia lentoja ja lentoyhtiöiden ahdinko on viikko viikolta synkempi – onko korona jo valmiiksi pulassa olleen Norwegianin lopullinen tuho?Norwegian oli pahassa talousahdingossa jo ennen kohua, joutunut perumaan tänään 48 lentoa: "Jos tasapainoon ei päästä omin avuin, uskon, että kaupat isomman yhtiön kanssa alkavat kiinnostaa"

Tuoreimmat aiheesta

Talous
  • Eilen17:56
    EU

    Uusi sopimus avaa suomalaisille jättimäiset markkinat – tätä Mercosur tarkoittaa

  • Eilen14:51
    EU

    Mercosur-vapaakauppasopimus sai EU-maiden enemmistön taakseen – nämä maat vastustivat

  • Eilen08:47
    Teollisuus

    Teollisuuden uusiin tilauksiin tuli marraskuussa monttu

  • to19:17
    Venezuela

    Tästä syytä maailman markkinoita ei hetkauttanut Yhdysvaltojen isku Venezuelaan

  • to15:56
    Työttömyys

    Suomi on Euroopan surkein, miten työttömyys korjataan?