Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lentäjät vastaavat Finnairille: Lentojen peruutukset yhä vältettävissä

2:10Jo 170 000 asiakkaan lennot peruttu – Finnair pelkää työtaistelun lokaavan yhtiön maineenKatso myös: Finnairilta myönnetään, että lentäjien jo yli puoli vuotta jatkunut työtaistelu pilaa Finnairin mainetta luotettavana lentoyhtiönä.
Julkaistu 15.04.2025 15:30
Toimittajan kuva
Outi Jaatinen

outi.jaatinen@mtv.fi

STT

Suomen Liikennelentäjäliitto ry kommentoi tiedotteessaan, että resurssipula ja lentojen peruutukset voitaisiin edelleen välttää.

Lentoyhtiö Finnair on perunut tulevalta kesältä 230 lentoa. Syyksi on kerrottu lentäjiä koskevat muutosneuvottelut, joiden vuoksi lentäjiä ei ole voitu kouluttaa eikä palkata. Koulutus- ja rekrytointipuuttesta on viestintäjohtaja Päivyt Tallqvistin mukaan seurannut väliaikainen resurssivaje.

Tähän mennessä yhtiö on perunut jo 1400 lentoa lentäjien työtaisteluiden ja kuuden lentokoneen lisätarkastuksen vuoksi. 

Pitkittyneet neuvottelut Finnairin lentäjien työehtosopimuksesta ovat ajautuneet umpikujaan. Lentäjiä edustava Suomen Liikennelentäjien liitto SLL on hylännyt sovintoesityksen kolmesti. Työehtosopimusneuvotteluissa kiistaa herättää se, että lentäjät ovat vaatineet yleistä linjaa suurempia palkankorotuksia. 

Finnair katsoo, että tilanne on aiheuttanut Finnairille mainehaittaa.

Lue myös: Finnair perunut kesältä 230 lentoa

SLL pitää Finnairin väitteitä lentäjien vähennystarpeesta ristiriitaisina: Sen mukaan yhtiö on aiemmin ilmoittanut, että sen tavoitteena on vuonna 2025 kasvattaa kokonaiskapasiteettiaan kymmenellä prosentilla. Samalla yhtiö on ilmoittanut siitä, että muutosneuvotteluissa pitäisi vähentää jopa 90 lentäjää. 

Liiton mielestä lentäjien rekrytointitarve on edelleen ilmeinen. Se pitää muutosneuvotteluita painostuskeinona pitkittyneissä työehtosopimusneuvotteluissa. 

SLL:n puheenjohtaja Vesa Uuspellon mukaan maailmalla kärsitään lentäjäpulasta ja kansainvälinen lentoliikenne kasvaa vauhdilla. Liiton mielestä Finnair valitsee mieluummin muutosneuvottelut ja niistä johtuvan uusien lentäjien rekrykiellon kuin kasvun ja markkinaosuutensa puolustamisen.

– On selvää, ettei yhtiö voi samaan aikaan rekrytoida uusia lentäjiä, kun se julkisesti kertoo lentäjiä olevan liikaa. Tosiasia kuitenkin on, että tällä hetkellä lentoja perutaan liian vähäisen lentäjämäärän vuoksi.

Tyrmäys Australia-väitteille

SLL tyrmää myös Finnairin perustelut siitä, että muutosneuvotteluiden syynä ovat Australiaan ulosvuokratut kaksi kaukoliikennekonetta ja lentäjien työtaistelutoimista näille lento-operaatioille mahdollisesti aiheutuva haitta.

SLL ei näe, että haittaa olisi tullut, koska Australian lentotoiminta on rajattu työtaistelutoimien ulkopuolelle.

– Lisäksi vuokraustoiminta on joka tapauksessa pian päättymässä, koska Finnair ilmoitti jo vuonna 2023 sopimuksen kestoksi kaksi vuotta.

Tiedotteessa SLL toteaa myös pitävänsä uusien lentäjien rekrytointia mahdollisena, koska työtaistelutoimet eivät koske maakoulutusta tai koulutuslentoja.

– Finnairin esittämä muutosneuvottelu- ja vähentämistarve on epäuskottava, sillä SLL on suojellut Australian lentoja koko työehtosopimusneuvotteluiden ajan. Australian lentotoiminnan päättymisen ei myöskään pitäisi tulla yhtiölle yllätyksenä, koska se on itse ilmoittanut sen päättymishetkestä jo kaksi vuotta sitten, Uuspelto sanoo.

Neuvottelut Finnairin lentäjien uudesta työehtosopimuksesta ovat olleet käynnissä elokuusta lähtien. Suomen liikennelentäjäliiton (SLL) ja työnantajaa edustavan Palvelualojen työnantajat Paltan työriitaa on soviteltu valtakunnansovittelijan toimistolla marraskuusta lähtien.

Lisää aiheesta:

Työnantajapuolelta ratkaisuesitys Finnairin lentäjien työriitaan – toiveissa sopu ennen kesääFinnair perunut kesältä 230 lentoa – lentäjiä ei ole voitu kouluttaa eikä palkataJo 170 000 asiakkaan lennot peruttu – Finnair: Työtaistelu lokaa yhtiön mainettaFinnair uhkaa irtisanomisilla – lentäjät: Vähennystarve on epäuskottavaFinnair aloittaa lentäjiä koskevat muutosneuvottelutFinnairin lentäjiä menossa lakkoon – Paltalta täyslaidallinen: "Sotkevat tuhansien matkat"
TyötaistelutFinnairLentäminenLakkoKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Työtaistelut
  • 20.7.06:36
    Lentäminen

    Jannika odottanut korvausta myöhästyneestä lennosta kolme kuukautta – Finnairilla hurja jono

  • 13.7.16:14
    Työnantajajärjestöt

    IAU syntyneestä sovusta: "Meidän osassa oli kyse miljoonasta eurosta, poltettiin kymmeniä miljoonia"

  • 13.7.14:28
    Lentäminen

    Lentoliikenteen lakot ohi – nyt puhuu Finnair

  • 10.7.08:53
    Lentäminen

    IAU:lta uusi ilmoitus työnseisauksesta

  • 7.7.17:40
    Lentokentät

    Lentoliikenteen palvelujen työriidassa ei löytynyt sopua