Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lennonjohtajat työnseisauksessa aamuyöllä työriidan vuoksi

1:12Helsinki-Vantaan lentokentällä järeät kalustot lumimassoja vastaanHelsinki-Vantaan lentokentällä ei lumi pysäytä liikennettä.
Julkaistu 29.01.2019 05:47

MTV UUTISET – STT

Lennonjohtajat järjestävät tänään jälleen työnseisauksen, joka alkaa aamuyöllä kello kahdelta ja jatkuu aamukahdeksaan saakka. Työnseisaukset jatkuvat, koska lennonjohtajien työriitaan ei ole löytynyt sopua.

Suomen Lennonjohtajien yhdistys SLJY hylkäsi viime viikolla valtakunnansovittelijan sovintoehdotuksen, jonka Palvelualan työnantajat Palta olisi hyväksynyt.

Valtakunnansovittelija Vuokko Piekkala kertoi silloin, että sovittelua jatketaan vasta, kun osapuolilla on valmius liikkua näkemyksissään sovun aikaansaamiseksi.

SLJY on järjestänyt tammikuussa torstaisin parin tunnin työnseisauksia. Tästä lähtien työnseisauksia ryhdytään järjestämään myös tiistaisin ja lauantaisin.

Palta taas on ilmoittanut lennonjohtoon kohdistuvasta työsulusta, jonka on tarkoitus alkaa 2. helmikuuta ja päättyä kaksi viikkoa myöhemmin. 

Lisää aiheesta:

Paltalta uusi ilmoitus lennonjohdossa toteutettavasta työsulusta – koskee kahdeksaa suurinta lentoasemaaLennonjohtajat valmistautuvat laajentamaan työnseisauksiaan – työehtosopimuksen päättymisestä jo yli vuosiPalta: Suomen lennonjohtajien yhdistys hylkäsi sovintoesityksen Suomen lennonjohtajien yhdistys järjestää iltapäivällä työnseisauksen – sovintoehdotukseen odotetaan tänään vastausta Valtakunnansovittelijalta sovintoehdotus lennonjohtajien työriitaan – sopimukseton tila jatkunut jo marraskuusta 2017 lähtienLennonjohtajien työnseisaukset laajenevat: "Olemme pakotettuja"
LentokentätHelsinkiTyötaistelutHelsinki-VantaaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Lentokentät
  • ma20:41
    Vantaa

    Vantaalle tulee ratikka

  • 6.11.20:40
    Ruotsi

    Lentoliikenne keskeytetty Göteborgissa droonihavainnon takia – Helsinkiin suunnannut kone palasi portille

  • 5.11.05:20
    Droonit

    Drooneja: Lentoliikenne keskeytettiin Brysselissä

  • 4.11.23:21
    Bryssel

    Belgialaismedia: Liikenne palautumassa normaaliksi Brysselin ja Liegen lentokentillä

  • 2.11.14:56
    Droonit

    Sotilastukikohdassa Belgiassa droonihavaintoja