Leijonapuolustaja Esa Lindell oli viimeinen MM-ryhmään liittynyt pelaaja. Pitkän matkan jälkeen ensimmäisissä harjoituksissa oli vähän hakemista.
MAINOS
MM-kisat MTV Totalilla ja Katsomossa
Näet MM-lätkän ja kaiken muun MTV:n urheilun hankkimalla MTV Total -paketin, MTV Total Sport -paketin tai MTV Katsomo -palvelun.
Päävalmentaja Kari Jalonen laittoi harjoitusten aikana kentälle ylivoimakoostumukset. Lindell pelasi siniviivalla Mikko Koivun, Mikael Granlundin, Teemu Pulkkisen ja Sebastian Ahon pyörittämässä viisikossa. Takana oli yli vuorokausi matkustamista.
Alku sujui kehnosti, kun Lindell pamautti kiekon suoraan Ahoa kupoliin. SM-liigan tähdistökentälliseen valittu Aho joutui kauden aikana sivuun tositoimista saatuaan kiekon pelottavasti niskaansa.
– Nyt osui sentään kypärään, silloin meni suoraan päähän. Ehdin vähän reagoimaan, Aho kuittasi tyynesti.

