Juhani Tyrväinen ei olisi vielä jokin aika sitten osannut uskoa, että olisi tänä keväänä maailmanmestari. Taistelija ei ollut pelannut ennen tätä kautta ainuttakaan maaottelua.
LUE MYÖS: Mörkö presidentiksi? Sauli Niinistöltä kuolematon vastaus kulta-Leijonan ehdotukseen
Hän pääsi mukaan Karjala-turnaukseen ja kertoi aiemmin MM-kisojen aikana, että oli saanut palautetta ja pienen lupauksen siitä, että saattaisi päästä myös Venäjän tai Ruotsin EHT-turnaukseen. Nyt hänellä on MM-kultamitali kaulassa.
– On ollut aika hullu kausi, Tyrväinen hymähti tuoreena maailmanmestarina.
– En ole hirveästi tavoitteita itselleni asettanut, olen mennyt turnauksen kerrallaan.
Kun HIFK:n kausi Liigassa päättyi, Tyrväinen hyppäsi mukaan MM-leiritykseen. Viimeinen ottelu ennen MM-kisoja oli Ruotsia vastaan Brnossa. Ennen sitä Tyrväinen ei ollut lainkaan varma, että tie veisi MM-joukkueeseen.
– Olimme (Kevin) Lankisen kanssa huonekavereita. Sanoin ”Keijolle”, että tänään saattaa olla minun kauden viimeinen matsi. Ei ollut, hän hymyilee.

