Lehti: Pikajuoksija LaTasha Jenkins kärähtänyt

Latasha Jenkins, kuva:  Andy Lyons
Latasha Jenkins, kuva: Andy LyonsGetty
Julkaistu 25.08.2006 10:56(Päivitetty 25.08.2006 11:03)

Sanomalehti Chicago Tribune kertoi, että yhdysvaltalainen pikajuoksija LaTasha Jenkins on antanut positiivisen dopingnäytteen. Nimeämättömien lähteiden mukaan Jenkinsin heinäkuussa antamasta A-näytteestä on löytynyt merkkejä nandrolonin käytöstä.

Vuonna 2001 MM-hallikisoissa 200 metrillä hopeaa voittanut Jenkins ei ole kommentoinut asiaa. Hänen valmentajansa Trevor Graham kuitenkin kiistää väitteet.

- Se (kärähtäminen) ei ole totta, Graham sanoi.

Kansainvälinen yleisurheiluliitto IAAF ja Yhdysvaltain yleisurheiluliitto USATF eivät myöskään ole kommentoineet uutista.

Chicago Tribunen mukaan Jenkins on 11:s kärähtänyt urheilija, jota Trevor Graham valmentaa tai on valmentanut. Grahamin valmennettaviin lukeutuu myös tiistaina kahdeksan vuoden mittaisen kilpailukiellon saanut pikajuoksija Justin Gatlin, joka kärähti testosteronista. Grahamin suojatteihin on kuulunut myös kolminkertainen olympiavoittaja Marion Jones, jonka viime viikolla uutisoitiin jääneen kiinni epon eli erytropoietiinin käytöstä.

Graham on kieltänyt antaneensa kiellettyjä aineita urheilijoilleen. IAAF ja Yhdysvaltain antidopingtoimisto USADA tutkivat kuitenkin miehen toimia. Yhdysvaltain olympiakomitea on kieltänyt Grahamia käyttämästä sen tiloja lukuisten käryjen vuoksi.

(MTV3-STT-Reuters)

Tuoreimmat aiheesta

Yleisurheilu