Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lehmät opettavat helsinkiläisnuorille, että aggressiivinen käytös ei kannata

Fallkullan kotieläintilan lehmät ovat osallistuneet lehmävaelluksille jo yli kymmenen vuoden ajan.
Fallkullan kotieläintilan lehmät ovat osallistuneet lehmävaelluksille jo yli kymmenen vuoden ajan.Fallkullan kotieläintila.
Julkaistu 03.09.2010 10:00(Päivitetty 06.09.2010 15:17)
Toimittajan kuva
Kati Hyttinen

kati.hyttinen@mtv.fi

Lehmät toimivat viikonloppuna nuorisotyöntekijöinä, kun yhdeksän nuorta ja kolme ohjaajaa lähtee lehmävaellukselle Helsingistä Hyvinkäälle.

Lehmävaelluksen toteuttaa Fallkullan kotieläintila, joka on osa Helsingin kaupungin nuorisoasiainkeskuksen toimintaa.

Nuoriso-ohjaaja Hanna Liimatainen kertoo, että lehmien kanssa touhuaminen kuuluu Fallkullan kotieläintilan normaaliin toimintaan. Idea vaelluksesta lehmien kanssa lähti vuosia sitten nuorten omasta toiveesta. Ensimmäinen lehmävaellus järjestettiin vuonna 1997.

Lehmän seura rauhoittaa

Fallkullan kotieläintilan lehmiä. Kotieläintila on osa Helsingin kaupungin nuorisoasiainkeskuksen toimintaa.

Fallkullan kkotieläintila on osa Helsingin kaupungin nuorisoasiainkeskuksen toimintaa.Fallkullan kotieläintila.

Hevosta hyödynnetään ihmisen terapia- ja kuntoutuskäytössä yleisesti.

Hanna Liimataisen mukaan lehmän seura rauhoittaa ihmistä samalla tavalla kuin muidenkin eläinten. Lisäksi nuori oppii lehmän seurassa, että väkivaltainen ja vihamielinen käytös ei kannata.

– Kaikki eläimet toimivat ihmisille rauhoittavana elementteinä. Eläinten käsittely on nuorisotyöllisesti muutenkin tosi merkittävää. Esimerkiksi se on mieletön tunne, että voi hallita monisatakiloista eläintä vain ystävällisillä toimilla. Aggressiivinen käytös ei toimi eläinten kanssa milloinkaan.

Fallkullan lehmät ovat tottuneita seuralaisia

Hanna Liimatainen tietää, että lehmävaellus on nuorille hieno kokemus. Eläimiä se saattaa sen sijaan vähän hermostuttaa. Fallkullan lempeät lapinlehmät ovat kuitenkin tottuneita lasten ja nuorten seuraan, eikä Liimatainen pelkää hankaluuksia.

– Lehmä on laumaeläin. Voi olla, että nyt kun osa laumasta jää kotiin, se voi vähän harmittaa ja aiheuttaa stressinpoikasta lehmissä. Meidän lehmämme ovat kuitenkin tottuneet kaikenmoiseen, ja ne tottuvat varmasti tähänkin. Ja koska kyse on tällä kertaa äidistä ja vasikasta, tärkeintä on, että niitä ei eroteta toisistaan.

Nuorten kotieläintila syntyi ruotsalaisesta ideasta

Fallkullan kotieläintilan lehmiä. Kotieläintila on osa Helsingin kaupungin nuorisoasiainkeskuksen toimintaa.Fallkullan kotieläintilan lehmät ovat lempeitä lapinlehmiä.Fallkullan kotieläintila.

Fallkullan kotieläintila on perustettu vuonna 1989 Ruotsista saadun idean pohjalta. Suomessa se on vielä ainoa laatujaan.

Fallkullassa 9–17-vuotiailla lapsilla ja nuorilla on mahdollisuus osallistua muun muassa navettatöihin, eläinten hoitoon, piha- ja puutarhatöihin sekä erilaisiin kädentaitoihin.

Vuosittain Fallkullassa vierailee yli 60 000 kävijää.

Lisää aiheesta:

Hämeenlinnalaisia pyydetään tarkistamaan pihavarastonsa – nainen kateissaÄhtärin eläinpuisto sinnittelee lahjoitusten varassa: "Ei tällä kauhean pitkälle päästä"MTV Uutiset oli mukana Antin ensimmäisessä hirvijahdissa – "Se juttu ei ole saaliin saaminen"Kansanedustajan kotiin ilmestyi yöllä humalainen ja pihalle ulostettiin – näin muukalainen selitteli tapahtunuttaHS-gallup: SDP pysyy johdossaKokoomuksen Kopra Ylellä: Perussuomalaisten silmienvenytyskuvat olivat rasistisia
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 06:43
    Kadonneet

    Hämeenlinnalaisia pyydetään tarkistamaan pihavarastonsa – nainen kateissa

  • 06:28
    Ähtäri

    Ähtärin eläinpuisto sinnittelee lahjoitusten varassa: "Ei tällä kauhean pitkälle päästä"

  • 06:14
    Hirvet

    MTV Uutiset oli mukana Antin ensimmäisessä hirvijahdissa – "Se juttu ei ole saaliin saaminen"

  • 06:06
    Kansanedustajat

    Kansanedustajan kotiin ilmestyi yöllä humalainen ja pihalle ulostettiin – näin muukalainen selitteli tapahtunutta

  • 05:28
    Politiikka

    HS-gallup: SDP pysyy johdossa