Leijonien peli Sveitsiä vastaan oli kolmijakoinen: avauserä oli hyvin hallussa, toinen todella heikko ja kolmas hyvää painostusta. Tärkein, eli lopputulos, oli kuitenkin tappio Sveitsille maalein 2-3.
LUE MYÖS: Lauri Marjamäki purki Leijonat-pestinsä karuja hetkiä – ”Välillä on ollut tosi vaikeaa"
Pettymys oli joukkueelle valtava. Sveitsi teki kaikki maalinsa neljän minuutin sisään kolmannessa erässä. Lauri Marjamäki avasi ne toisen erän virheet, jotka johtivat siihen, että torstain ottelu oli hänen viimeisensä Leijonien päävalmentajana.
– Meillä oli vähän kiire hyökätä, sitten halusimme mennä kuitenkin paineeseen ja viisikko meni vähän repaleiseksi. Lisäksi kärsivällisyys puolustaa omissa oli heikkoa.
– Kolme maalia neljään minuuttiin oli pikkuisen liikaa, emmekä saaneet sitä hommaa poikki. Kolmannessa saatiin kerättyä rivit ja pelasimme mallikkaasti, mutta emme saaneet yhtä maalia enempää, vaikka paikkoja oli enempäänkin, Marjamäki sanoi.
Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.
Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.
Suomi siis lähti hyökkäämään väärinä aikoina ja antoi painetta, vaikka oli myöhässä. Samoin kävi Tanskaa ja Saksaa vastaan alkusarjan ainoissa tappiopeleissä. Tilanteiden lukemisessa ja reagoinnissa tuli siis virheitä.