Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Laura Huhtasaaren tviittikohu sai päätöksen – Oikeuskansleri: Tamperelaiskoulu ei toiminut väärin "vihapuhetta lietsovan" julisteen tapauksessa

All Over Press / Kuvakaappaus Huhtasaaren tviitistä
Julkaistu 10.12.2019 13:25

MTV UUTISET – STT

Tamperelaiskoulu sai synninpäästön apulaisoikeuskanslerilta tapauksessa, jossa koulun oppilaat olivat tehneet ryhmätyönä kantaa ottavan julisteen.

Julisteesta nousi kärjekäs julkinen keskustelu syksyllä 2018, kun silloinen perussuomalaisten kansanedustaja, nykyinen europarlamentaarikko Laura Huhtasaari tviittasi kuvan siitä.

Maahanmuuttoa käsittelevässä, sosiaalisessa mediassa julkaistussa julisteessa luki "Suomeen vai kuoleen". Suomeen-sanan alla on presidentti Sauli Niinistön ja Pekka Haaviston (vihr.) kuvat ja kuoleen-sanan alla Huhtasaaren ja Jussi Halla-ahon (ps.) kuvat. Välissä on kuva veneestä, joka on äärimmilleen täynnä ihmisiä. Huhtasaari sanoi tviitissään, että peruskouluissa ja lukioissa "kannustetaan vihaan" demokraattisesti valittuja poliitikkoja kohtaan.

Tästä on kyse: Kohu Laura Huhtasaaren tviitistä: Julkaisi kuvan koululaisten "vihapuhetta lietsovasta" julisteesta – "Nyt kannattaa toivoa, ettei tullut maalittaneeksi lapsia"

Huhtasaaren tviittaama kuva julisteesta oli aiemmin julkaistu kaupungin Instagram-tilillä. Tili kuuluu Tampereen kaupungin kulttuurikasvatusohjelma Taidekaarelle.

Asiasta kanteli oikeuskanslerille kaksi yksityishenkilöä. Kantelussa arvosteltiin koulun, sen rehtorin ja opettajien sekä kulttuurikasvatusohjelmaa organisoineen kaupungin kulttuurikasvatusyksikön menettelyjä.

Poliittisten puolueiden siedettävä julisteen kärjekkyyttä

Apulaisoikeuskanslerin mukaan kaupungin kulttuurikasvatusyksikkö ei menetellyt virheellisesti julisteen tehtävänannon kanssa.

Apulaisoikeuskansleri toteaa, että ilmaisun- ja sananvapaus ovat kansainvälisten sopimusten mukaan myös lapselle ja oppilaalle kuuluvia oikeuksia.

– Oppilaiden julisteessa oli kärjekkyyttä, joka oli omiaan kirvoittamaan reaktioita. Apulaisoikeuskanslerin mukaan julisteessa ei kuitenkaan ylitetty niitä rajoja, joita poliittisen puolueen ja sen johtajien voitiin edellyttää sietävän osana yhteiskunnallista keskustelua.

Julisteen tehtävänannon lisäksi apulaisoikeuskansleri pohti sen julkaisua Instagram-tilillä henkilötietojen luovuttamisen kannalta. Kuvassa näkyi kolmen oppilaan etunimet, ja julkaisusta ilmenivät lisäksi, millä luokalla oppilaat olivat.

Oppilailta oli kuitenkin erikseen kysytty suostumusta kuvan julkaisemiseen kulttuurikasvatusohjelman tilillä. Lisäksi tapahtuma-aikana tammi–helmikuussa 2018 voimassa olleessa Opetushallituksen ohjeistuksessa 15 vuotta täyttäneiden katsottiin voivan antaa suostumuksensa henkilötietojen käsittelyyn. Oppilaat olivat yhdeksäsluokkalaisia ja jo 15 vuotta täyttäneitä tai hyvin lähellä tuota ikää, apulaisoikeuskansleri toteaa.

Siten julkaisun kanssa ei menetelty lainvastaisesti tai muutenkaan virheellisesti.

Lue myös: Uusi käänne Huhtasaaren tviittikohussa: Kuvia oppilastöistä julkaistiin Instagramissa jo helmikuussa – "Tosi hienoja kantaaottavia julisteita"

Lisää aiheesta:

Näistä Facebook-puheista kansanedustaja Sebastian Tynkkynen sai syytteen Suomen kansa ensin -puolueen ex-puheenjohtaja repi Koraania Narinkkatorilla – sai useita syytteitä uskonrauhan rikkomisesta ja kiihottamisesta kansanryhmää vastaanPoliisi epäilee rikosta: Pienpuolueen vihamielisessä kampanjassa homoja ja maahanmuuttajia syrjiviä viestejä – SKE:n epäillään kampanjoineen myös toisen puolueen tontillaHuhtasaaren tviittikohu: Tamperelaiskoulu on saanut törkeitä puheluja ja sähköposteja – Halla-ahon mukaan kouluissa lietsotaan "pelkoa ja inhoa"Uusi käänne Huhtasaaren tviittikohussa: Kuvia oppilastöistä julkaistiin Instagramissa jo helmikuussa – "Tosi hienoja kantaaottavia julisteita"Kohu Laura Huhtasaaren tviitistä: Julkaisi kuvan koululaisten "vihapuhetta lietsovasta" julisteesta – "Nyt kannattaa toivoa, ettei tullut maalittaneeksi lapsia"
Laura HuhtasaariKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Laura Huhtasaari
  • 28.06.202412:44
    SuomiAreena 2024

    Laura Huhtasaari kiihtyi MTV:n suorassa lähetyksessä – viittasi myös Oulun puukotuksiin: "En tunne pistoa sydämessäni"

  • 26.06.202421:46
    SuomiAreena 2024

    Laura Huhtasaaresta ja Krista Kiurusta tehtiin rajua pilkkaa Porissa – "En minäkään täällä olisi"

  • 29.04.202417:26
    Merikarvia

    Laura Huhtasaaren mukaan hänen talonsa on uhattu taas polttaa

  • 19.06.202317:57
    Orpon hallitus

    Miksi nämä perussuomalaisten ääniharavat jäivät ilman ministeripaikkaa? Tutkija arvioi

  • 22.08.202205:00
    Politiikka

    USU: Osa suomalaismepeistä harkitsee ehdokkuutta eduskuntavaaleissa – Huhtasaarella varma vastaus