Latvian Aleksandrs Nizivijsin onnistuminen rangaistuslaukauskilpailussa ratkaisi Latvialle 3-2-voiton Ruotsista jääkiekon MM-kilpailujen C-lohkossa myöhään maanantai-iltana.
Latvia rakensi Bernissä voittoa jo toisessa erässä, jossa se meni kahdella maalillaan 2-1-johtoon. Ruotsi tasoitti kuitenkin nopeasti Magnus Johanssonin ylivoimamaalilla kolmannen erän alussa. Varsinainen peliaika päättyi 2-2, eikä jatkoaikakaan tuonut tulosta.
C-lohkoa johtaa USA puhtaalla pelillä, ja se ratkaisee Ruotsin kanssa lohkovoiton keskiviikon keskinäisessä pelissä. Latvia sai Ruotsin kaadosta kaksi pistettä ja on lohkossa kolmantena.
Ruotsi sai otteluun kaksi NHL-vahvistusta, kun St. Louisin Patrik Berglund ja Columbuksen Kristian Huselius liittyivät joukkueeseen. Etenkin Huselius oli vielä aikaeron väsyttämä, sillä hän tuli Berniin vasta sunnuntaina.
Jääkiekon MM-kisojen maalintekijät Tulospalvelussa !
Jääkiekon MM-kisat, C-lohko, Bern:
Latvia-Ruotsi 3-2 rl. (0-1, 2-0, 0-1)
1. erä:
15.26 Linus Omark (Johan Harju-Martin Thornberg) 0-1.
2. erä:
30.20 Krisjanis Redlihs (Girts Ankipans-Martins Karsums) 1-1 yv, 39.15 Lauris Darzins (Mikelis Redlihs) 2-1.
3. erä:
40.44 Magnus Johansson (Loui Eriksson) 2-2 yv.
Jäähyt yht: Latvia 5x2 min, Ruotsi 3x2 min.
Jatkoaika: Maaliton.
