Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Latvala keskeytyksestään: Ehkä olen tehnyt jotain väärin elämässäni

1:38Latvalan auton etupyörän ripustukset pettivät osumasta kiveen
Julkaistu 27.04.2018 22:45
Toimittajan kuva

Toni Heinonen

Jari-Matti Latvala pisti Argentiinan MM-rallin keskeytyksensä epäonnen piikkiin.

Latvala oli loistavassa vauhdissa perjantaiaamun erikoiskokeilla, mutta päivän toisella pätkällä Toyota osui kohtalokkain seurauksin kiveen. Toyotasta hajosi jousitus, ja Latvala joutui lyömään hanskat tiskiin.

Latvala kertoi, että hänen nuotteihinsa oli merkattu kivi sisämutkaan heti mutkan alkuun. Osuma tuli vasta mutkan ulostulossa.

- Osuin johonkin, mutta en nähnyt siellä mitään. Etujousitus hajosi, ja tajusin samalla, että öljynpaineen varoitus on päällä. Sen jälkeen minun piti vain löytää turvallinen paikka auton parkkeeramiseen, Latvala kertasi.

- Se tästä rallista. Täällä on todella paljon kiviä – joskus on onnekas ja joskus ei. Minulla oli nyt epäonnea matkassa, Latvala lisäsi.

Latvala oli ennen Argentiinan rallia peräti 53 pistettä MM-sarjan kärkikuljettajaa Sebastien Ogieria jäljessä mestaruuskamppailussa. Nyt kärki on karkaamassa tavoittamattomiin.

- Tämä on todella turhauttavaa. Myös Miikka (kartanlukija Anttila) oli todella turhautunut keskeytyksen jälkeen. Hän tiesi, etten ajanut liian kovaa tai hyökännyt liikaa. Ehkä olen tehnyt jotain väärin elämässäni, koska olen kokenut näin paljon takaiskuja, Latvala naurahti.

- Tämä täytyy jättää nopeasti taakse. Yritetään saada auto kuntoon, jatkaa kilpailua lauantaina ja saada hyvä ajorytmi päälle, Latvala suunnitteli.

Latvala jakoi vuolaasti kiitoksia Toyota Yaris WRC -ajokilleen, joka toimi tuurilaisen mukaan kuin unelma keskeytykseen saakka.

- Tärkeintä tässä kaikessa on se, että auto on pirun nopea.

Lisää aiheesta:

Kalle Rovanperä nauroi Jari-Matti Latvalan melkoiselle heitolleSebastien Ogier paljasti karut faktat keskeytyksestään – tuomaristo lätkäisi tuiman aikasakonJari-Matti Latvala aneli anteeksiantoa Tommi Mäkiseltä – "Olen todella pahoillani tästä virheestä"Jari-Matti Latvala esitti pahoittelut Tommi MäkiselleLatvala kertasi pettymystään: Kukaan ei olisi arvostanut, jos olisin ajanut löysästiJari-Matti Latvala nöyrtyi tosiasioiden edessä – "Tämä ei ole enää pelkkää huonoa tuuria"
RalliUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Ralli
  • Eilen09:12
    MM-ralli

    Juha Kankkuselta raju laskelma: "Jos Jari-Matti olisi pystynyt..."

  • 1.11.10:53
    MM-ralli

    Kalle Rovanperä valmistautunut kunnon selkäsaunaan: "Otan turpaan"

  • 1.11.08:02
    MM-ralli

    Suomen rallilegenda autonsa apuvälineestä: "Täysin laiton"

  • 31.10.19:47
    MM-ralli

    Esapekka Lappi kommentoi Kalle Rovanperän lähtöä – MM-sarjalle rajusti rapaa

  • 31.10.12:41
    MM-ralli

    Sami Pajarin rallitulevaisuuden yllä kysymysmerkkejä – "Hassulta tuntuisi"