Vaikka Las Vegas luonnehtii itseään "maailman hääpääkaupungiksi", pelikeidas on päättänyt lopettaa vihkilupien myöntämisen yöaikaan. Las Vegas on ollut tunnettu siitä, että siellä solmitaan avioliittoja hetken mielijohteesta.
Las Vegasin piirikunnan vihkilupia myöntävä toimisto on vastedes kiinni keskiyön ja aamukahdeksan välillä. Jos lupa on tullut hankittua ajoissa, vihkiminen onnistuu Vegasissa vieläkin kello ympäri: yksi kaupungin kappeleista on auki 24 tuntia vuorokaudessa.
Tunnetuimpiin yöllä Las Vegasissa naimisiin menneisiin lukeutuu laulaja Britney Spears. Hän yllätti kaikki solmimalla liiton lapsuudentoverinsa kanssa pelikaupungissa juuri ennen auringonnousua. Tuo Spearsin avioliitto tosin mitätöitiin pikaisesti.
(MTV3-STT-Reuters)