Lapsuuden lihavuus nelinkertaistaa diabetesriskin
Brittitutkijoiden mukaan lihavuus liittyy lapsilla huomattavasti suurentuneeseen riskiin sairastua tyypin 2 diabetekseen eli aikuistyypin diabetekseen. Tutkijoiden havainnot julkaistiin Journal of the Endocrine Society -lehdessä.
Tyypin 2 diabetesta on perinteisesti pidetty vain aikuisten sairautena, mutta 1990-luvulta alkaen se on alkanut yleistyä myös lapsilla ja nuorilla. Valtaosa siihen nuorena sairastuvista on lihavia, ja monien suvussa diabeetikoita on enemmänkin.
Nyt julkaistussa tutkimuksessa hyödynnettiin 370 000 brittiläisen 2–15-vuotiaan terveysrekisteritietoja. Heistä 650:llä diagnosoitiin tyypin 2 diabetes vuosina 2009–2013.
Analyysi osoitti, että normaalipainoisiin lapsiin ja nuoriin verrattuna lihavien riski sairastua tyypin 2 diabetekseen 25 vuoden ikään mennessä oli nelinkertainen.
Tyypin 2 diabetes myös yleistyi tarkasteltuna ajanjaksona. Kun vuosien 1994–1998 välillä 100 000 lapsesta vuosittain keskimäärin kuusi sairastui tyypin 2 diabetekseen, niin vuosina 2009–2013 tapauksia oli vuosittain jo 33. Samaan aikaan myös lasten lihavuus on yleistynyt.
Suomessa 2–18-vuotiasta pojista noin 22 prosenttia on ylipainoisia ja 4 prosenttia lihavia. Tytöillä vastaavat luvut ovat 12 ja 2 prosenttia.
Copyright Duodecim 2017. Kaikki oikeudet pidätetään. Materiaalin uudelleen julkaisu ja edelleen levittäminen on kielletty ilman kirjallista lupaa
Uusimmat
-
21:52
Teknologiateollisuuden ja kemianteollisuuden lakot alkavat keskiviikkona
-
21:38
Manchester Unitedille tipahti karmivia uutisia – teki heti uuden hankinnan
-
21:17
Leijonien MM-kultavahdille monoa – NHL-sopimus romukoppaan
-
21:00
Somepersoona Aino Rossi ja Samuel-puoliso: Avioero!
-
20:56
Ruotsin pääministeri: Yksittäisellä mielenosoituksella suuri vaikutus Ruotsin julkisuuskuvaan
-
20:55
Tappara Waltteri Merelän johdolla voittokantaan, HIFK:n pitkä pisteputki venyi – näin SM-liigassa pelattiin tiistaina
-
20:48
Jälleen yksi automerkki aikoo täysin sähköiseksi – pyrkii kokonaan hiilineutraaliksi vuoteen 2038 mennessä
-
20:27
Kuinka valita oikeanlaiset silmälasit? Tyyliasiantuntija antaa kolme vinkkiä kehysten valintaan: "Yksi lempiväreistäni, sopii todella monelle"
-
20:20
Tällainen liikunta suojaa aivoja parhaiten amerikkalaistutkimuksen mukaan
-
20:01
MTV:n toimittaja Ukrainassa: Venäjä on Bahmutissa lähellä suurinta voittoaan sitten viime kesän
-
19:58
"Meillä on paremmat pelaajat kuin Suomella" – Tre Kronorin pääkäskijältä räväkkä lausunto kevään MM-kisoista
-
19:29
Tapparalta sopimusuutisia – taiturimainen hyökkääjä allekirjoitti kahden vuoden jatkon
-
19:15
Hannele Laurin sometili joutui hakkerin kynsiin: "Minä en kiristämiseen suostu"
-
19:06
HIFK-sensaatiotähti hölmistyi – SM-liigassa kontannut Pelicans näyttää heräämisen merkkejä
-
19:02
Yllätyskäänne oikeudessa: Murhan yrityksistä syytetty mies halusi vaihtaa avustajaa – moottoripyöräkerholla tapahtuneen ammuskelun käräjät lykkääntyvät
-
19:01
Whitney, 28, oli Zoom-palaverissa, kun ruudulle lävähti miesten välinen keskustelu – pyysi saada työskennellä naisten kanssa jatkossa: "Todella lannistavaa"
-
18:59
Suomalaiselta formulalupaukselta murheellinen tilitys – F1-unelmille raju kolaus: "En halunnut tämän loppuvan näin"
-
18:53
STM lähetti ohjauskirjeensä koronatestin edellyttämisestä Finnairille sekä kahdelle kiinalaiselle lentoyhtiölle
-
18:52
Pelottavasti loukkaantunut Waltteri Merelä pääsi vastikään irti liigakaukaloissa – jälki on ollut melkoista
-
18:42
Lionel Messi puhuu ensimmäistä kertaa MM-kisojen kohuottelun tapahtumista – tätä temppua supertähti katuu: "Ei ollut suunniteltu teko"
-
Lataa lisää