Kuluvan viikona aikana on käyty keskustelua siitä, tulisiko omikronvariantin leviämistä hidastaa koulujen joululomia pidentämällä tai etäopetuksen avulla.
Esimerkiksi Helsingin kaupungin pormestari Juhana Vartiainen ehdotti MTV:n Uutisextrassa pidennettyä joululomaa koululaisille. Terveyden ja hyvinvoinnin laitos kuitenkin tyrmäsi ehdotuksen joululoman pidentämisestä korona-aallon hillitsemiseksi.
Lue myös: Joululoman pidennyksestä apu omikronin leviämiseen? Helsingin pormestari Vartiainen: "Olen tavannut lääkäreitä, jotka ovat sitä mieltä..."
Valmistaudu Linnan juhliin ja seuraa juhlahumua erikoislähetyksissä
Klo 17–19 Valmiina Linnan juhliin -erikoislähetys Katri Utulan ja Katja Lintusen juontamana.
Klo 19–22 Juhlatunnelmaa ja mielenkiintoisia vieraita suorana Presidentinlinnasta.
Lähetyksiä voi seurata suorana MTV Uutisten verkkosivuilla ja Katsomossa itsenäisyyspäivänä 6. joulukuuta.
Lapsiasiainvaltuutettu toteaa, että keskustelu aiheesta on käynnistynyt valitettavan myöhään, kun joululomat ovat alkamassa juuri.

