Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lapsen yöllinen painajainen kävi toteen: Unna-, Ulla- ja Äläkäs-lampaat joutuivat suden suihin – järkyttävät kuvat paljastavat tuhot

0:15Unna, Ulla ja Äläkäs -lampaat joutuivat suden suihin – järkyttävät kuvat paljastavat tuhot
Julkaistu 21.09.2018 06:59
Toimittajan kuva

Lisa Kärnä

lisa.karna@mtv.fi

Ruokolahden Virmutjoella herättiin tiistaina surulliseen näkyyn. Kolme Väänäsen perheen lammasta löydettiin laitumelta pahasti raadeltuina.

– Tokaluokkalainen tyttöni herätti minut kahden aikoihin yöllä ja kertoi, että oli nähnyt kauheaa painajaista. Sudet olivat kuulemma olleet meidän takapihalla. Sanoin, että ei mitään hätää, mene vain takaisin nukkumaan, lampaiden omistaja Tiina Väänänen kertoo.

Aamulla perheelle selvisi, että tytön painajaisesta olikin tullut totta.

Kaikki eivät saapuneet takaisin navettaan

Väänänen oli ollut lähdössä työmatkalle, kun autoon istuessa silmään pisti hajonnut hevosaitaus.

– Näin heti, että lampaat siitä olivat menneet läpi, hän toteaa. 

Alkoi vahinkojen selvittely: missä lampaat olivat ja miten aitaus saataisiin nopeasti takaisin pystyyn, että työmatkallekin ehtisi vielä.

Väänänen huuteli perheen lemmikkilampaita palaamaan takaisin navettaan. Parinkymmenen pään lauma saapui paikalle, mutta jokin jäi vielä vaivaamaan.

– Ajattelin, että nyt ei kyllä kaikki ehkä olleetkaan tässä, hän toteaa nyt jälkikäteen.

Lapset löysivät raadot

Kiire työmatkalle kuitenkin esti koko tiluksen läpikotaisen tarkastuksen, joten Väänänen laittoi lapset asialle. Puolivälissä matkaa lapsilta tuli puhelu: pellolla oli kuolleita lampaita.

– Petotutkijat kävivät paikalla toteamassa, että susihan se oli ollut, hän kertoo.

Vaikka maaseudulla asuva Väänänen on tottunut petoeläimiin, on tämä ensimmäinen kerta, kun susi eksyy aivan kotinurkille.

Muutama vuosi sitten tiluksia oli käynyt katsastamassa karhu, mutta Väänäsen mukaan se oli tajunnut lähteä omille reiteillensä.

– Kyllä se vähän pelkoakin aiheuttaa, että sudet ovat menneet aivan meidän kotiovemme vierestä. Päiväsaikaankin mietityttää, että mitä kaikkea voi tapahtua.

Huolena pihatossa elävät islanninhevoset

Väänänen ei tunnu pelkäävän petoeläimiä, eikä halua niihin yleensä suhtautua vihamielisesti. Naapureitansa ei voi aina valita.

– Olen aina sanonut lapsille, että naapureiden kanssa tulee olla hyvissä väleissä. Mutta silloin, jos aletaan tappelemaan samasta leivästä, tullaan ehkä vähän liian lähelle.

Väänäsen toiveena on, että sudet olisivat saaneet kerrasta mahan täyteen ja pysyisivät hetken pois tilalta.

Lampaat on tapauksen jälkeen pidetty tiukasti sisäruokinnassa, mutta nyt perheen lapsia huolettavat pihatossa elävät islanninhevoset.

– Eilen tytöt päivystivät siellä illalla, ettei vaan tule sudet takaisin, hän kertoo.

Sama susi nähty aikaisemmin

Tilalla vieraillut susi on luultavasti sama, jonka Väänäsen sisko ikuisti valokuviin sunnuntaina aivan perheen talon lähellä. Kuvattu susi ei ollut hätkähtänyt ihmiskohtaamisesta, vaan jatkanut lähinnä puuhiaan rauhallisesti.

– Tuo susi on käynyt ehkä vähän liian tuttavalliseksi. Tässä kohtaa olen sitä mieltä, ettei se enää ole hyvä naapuri meille, Väänänen toteaa.

Perheen kolme raadeltua lammasta olivat kaikille rakkaita. Jokaisella Väänäsen perheen lemmikkilampaalla on nimi, ja suurin osa katraasta on tilalla kasvatettuja. 

Maanantain ja tiistain vastaisena yönä suden kitaan menivät Unna, Ulla ja Äläkäs. Erityisesti perheen lapsille lammaskolmikon menetys on ollut kova paikka.

– Tilamme eläimet tekevät terapiatyötä. Nämä on niitä hetkiä, kun käsitellään aika syviäkin tunteita siitä, mitä luopuminen on ja miten asioille ei välttämättä aina voi itse tehdä mitään, Väänänen toteaa.

– Asiat pitää vain hyväksyä, hän lopettaa.

Jutun otsikosta korjattu kirjoitusvirhe.

Lisää aiheesta:

Rouvisten kissat pelastuivat viime hetkellä suden suusta KiteelläMikon lapsi kohtasi suden yksin koulukyytiä odottaessaan: "Susi kuuluu luontoon – mutta jos jotain sattuisi, voidaan vain jossitella""Tiellä oli kasa suolia" – tilanomistaja löysi susien syömän hiehon ojasta Varsinais-SuomessaBussikuski Anitan aamu käynnistyi tavallista vauhdikkaammin – bussi jäi tien laitaan, kun hän säntäsi auttamaan koirien jahtaamia lampaita: "Pelkäsin saavani sähköä aidasta"Lammastilan Ari-isännän suuri järkytys: Peto raateli seitsemän lammasta – "Tiinua ja Liinua ei ollut tarkoitettu suden syötäväksi"Sudet raatelivat Hannun lampaat – "Kaksi oli syöty kokonaan ja yhtä aloitettu"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 21:09
    Räjähdykset

    Hotelli Joronjäljen omistaja: Räjähdyksellä saattaa olla kolmaskin uhri

  • 19:55
    Hyvän mielen jutut

    Drooni, alien vai Halloween-keiju? Outo olento tallentui Riitan mökin valvontakameraan

  • 19:18
    Mäntsälä

    Poliisi tavoitti miehen, jonka arveltiin olleen avun tarpeessa

  • 17:09
    Kuolemantapaukset

    Kaksi kuollut Joroisten räjähdyksessä – tämän poliisi kertoo nyt

  • 14:24
    Räjähdykset

    Hotellin edustalla iso räjähdys Joroisissa – pakettiauto leimahti "tulipalloksi"