Pakkasjäristykset saattavat tärisyttää maata tulevaisuudessa.
Pohjois-Suomessa saatetaan tulevaisuudessa kokea uudenlainen maanjäristysvaara, kun pakkasjäristykset voivat ilmastonmuutoksen myötä yleistyä.
Oulun yliopiston tutkimuksen mukaan sään nopeat vaihtelut voivat mahdollisesti edesauttaa pakkasjäristysten syntymistä. Järistykset johtuvat maaperässä olevan veden nopeasta jäätymisestä ja aiheutuvat yleisimmin talviolosuhteissa, kun lumeton maanpinta jäätyy nopeasti.
Tutkimuksen mukaan veden jäätyessä ja laajentuessa nopeasti aiheuttaa se maahan repeämiä, järistyksiä ja paukahduksia. Repeämät saattavat aiheuttaa vahinkoa esimerkiksi rakennuksille, putkistoille ja teille.
Sään nopeiden vaihteluiden yleistyminen vaikuttaa myös pakkasjäristysten yleistymiseen. Yleensä talvella lumihanki on suojannut maanpintaa kylmältä, mutta sään vaihtelu saattaa aiheuttaa lumen sulamista ja sen myötä maanpinnan altistumista pakkaselle.
– Vaikka niiden (pakkasjäristysten) voimakkuus on yleensä vähäinen, Oulun Talvikankaalla vuonna 2016 sattui voimakkaiden järistysten sarja, joka rikkoi teitä ja oli lähtölaukaus tutkimuksillemme, sanoo Oulun yliopiston erikoistutkija Kari Moisio tiedotteessa.
Tutkimuksen mukaan pakkasjäristykset ovat verrattavissa muihin seismisiin tapahtumiin, kuten kaukaisempiin maanjäristyksiin, kaivostuotannon räjäytyksiin tai esimerkiksi tavarajunien aiheuttamaan tärinään.