Lamborghinilta räväkkä tulkinta raharikkaiden maastolelusta – korotettu ja levennetty superauto
Lamborghini on esitellyt Huracanistaan korotetun ja muutenkin hieman maastokykyisemmän konseptipainoksen.
Oletko miettinyt, miltä näyttäisi nykytrendien mukainen maastohenkisesti maustettu urheiluauto? Ilmeisesti Lamborghini on saanut niin positiivisia kokemuksia katumaasturi Uruksesta, että tehtaalla on kiinnostusta laajentaa maastokykyisten autojen valikoimaa.
Lamborghini esitteli urheiluauto Huracaniin pohjautuvan konseptiauton, joka kantaa lisänimeä Sterraton.
Lamborghinille tuttujen terävien muotojen ja lisälevikkeiden yhdistelmä näyttää hurjalta. Ja sitä on myös auton suorituskyky; voimanlähteenä toimii Huracan Evo -version 5,2-litrainen vapaasti hengittävä V10, joka tuottaa 470 kW (640 hv) ja 600 newtonmetrin väännön.
Valmistaja ei suoraa kerro konseptin suoritusarvoista, mutta tuotantoauton taktiset luvut antavat viitteitä riittävyydestä; 0-100 km/h 2,9 sekuntia, 0-200 km/h 9,0 sekuntia ja huippunopeus 325 km/h.

Olennaisempana asiana Sterraton kohdalla keskitytään kyvykkyyteen haastavassa maastossa. 47 millimetrin korotuksen lisäksi alusta on asianmukaisesti suojattu lialta ja iskuilta.
Raideleveyttä on kasvatettu 30 millimetrillä ja 20-tuumaiset suhteellisen korkeaprofiiliset renkaat pyörivät reilusti levitettyjen kaarien alla.
Ulkonäkö viimeistellään lisävalotelineillä. Myös sisätilat noudattavat maastotunnelmaa uusien hiilikuiturunkoisten penkkien ja turvakaarien osalta.
Ulkoisten muutosten lisäksi myös auton elektroniikkaa on päivitetty auttamaan uusien haasteiden selättämisessä. Lamborghinin LDVI-järjestelmä (Lamborghini Dinamica Veicolo Integrata) säätää muun muassa nelivetojärjestelmän, nelipyöräohjauksen, alustan ja aktiivisen voimanjaon toimintaa.
Tavoitteena on vastata kuljettajan pyyntöihin ennakoivasti ja tarjota paras mahdollinen ajokokemus ajoalustasta riippumatta. Erityisesti valmistaja on panostanut ajokokemukseen matalan kitkan pinnoilla ja yliohjaavissa ajotilanteissa.
Mahdollista tuotantoon tulemista valmistaja ei kommentoi, mutta ainakin Sterrato osoittaa Lamborghinin tuotekehitysosastolta löytyvän kaavoihin kangistumatonta mielikuvistusta.
Ja onhan jotain vastaavaa nähty myös yksittäiskappaleina 70-luvulla rallipolkujen puolella Jaraman ja Urracon muodoissa. Miksipä ei uudestaan.
Lue myös: Radionovan säihkyvä Lamborghini pudottaa leukasi lattiaan – toista samanlaista ei tule vastaan!
Lähde: Lamborghini
Uusimmat
-
06:56
Ex-HJK-tähti Alfredo Morelos paukutti hurjat tehot Eurooppa-liigassa – mutta minkä eleen hän tekikään!
-
06:55
Poikkeuksellinen voimailulahjakkuus: 10-vuotias tyttö herää kukonlaulun aikaan kolistelemaan puntteja – videolla tyylinäyte puhtaasta rinnallevedosta
-
06:51
Videokokous jatkuu: EU-maiden johtajat pohtivat yhteisen turvallisuuspolitiikan vahvistamista
-
06:27
Välienselvittely ravintolan pihalla – mies ampui veljeksiä, toinen sai luodin vatsaansa
-
06:25
Tässä on MM-hiihtojen ylivoimaisin tähti – suomalaisleiristä huimaa suitsutusta: "Lahjakkain näkemäni urheilija tässä lajissa"
-
06:24
Aleksander Barkov piiskasi Floridan takaa-ajosta voittoon – Joel Armia pöllytti maaliverkkoja
-
06:24
Lakimuutos voimaan tänään – nyt loppui autokaupoilla kikkailu valtion kustannuksella!
-
06:23
Suljetaanko kuntosalit ja uimahallit pääkaupunkiseudulla? Avi antaa tänään päätöksensä
-
06:17
Hurja takaa-ajo Helsingin läpi tallentui videolle – kaksi poliisiautoa romuksi ajokelvottomaan kuntoon
-
06:10
Biden määräsi Yhdysvallat vastaamaan Iranin raketti-iskuun – Syyriassa kuoli ainakin 17
-
06:03
Tyttö ilmestyi itkuisena koulupsykologin luokse ja kertoi, että äiti lyö – oikeus määräsi rangaistuksen useista pahoinpitelyistä
-
06:00
NHL-asiantuntijalta suorat sanat valmentajalegendan potkuista – mies väitti, että päätös varata suomalaispelaaja maksoi työpaikan
-
05:55
Suomalaisnaisen sieppauksesta epäilty sveitsiläispappi vältti syytteet – naisen kohtalo edelleen mysteeri
-
05:44
Neljä miestä hukkui avantoon Ruotsissa
-
05:28
Missä on muistisairas Marjatta? Poliisi kaipaa vihjeitä Torniossa kadonneesta naisesta
-
05:18
Baariin vielä ennen koronasulkua? Ylilääkäri vetoaa, että suomalaiset malttaisivat: "Tartuntaluvuissa mennään joka tapauksessa ylöspäin"
-
23:54
Jättiyllätys! Valioliigan kärkipään seura Leicester pihalle Eurooppa-liigasta – sama kohtalo Lukas Hradeckyn Leverkusenilla
-
23:41
Onko hallitus epäonnistunut koronaviestinnässään? Pääministeri Marin: ”Asiat eivät kuulosta tai näyttäydy yksinkertaisina”
-
22:34
Pääministeri Marin MTV:lle: Ulkonaliikkumiskieltoakaan ei voi sulkea pois, jos tilanne pahenee – "Kaikki kontaktit minimiin"
-
22:06
Britney Spears julkaisi videon muuttuneesta vartalostaan – kertoo uudesta elämäntavasta
-
Lataa lisää