Kahden ratakierroksen tämän kauden tilastoykkönen Mikko Lahtio sai tuuletella jo parikymmentä metriä ennen maaliviivaa miesten 800 metrin juoksun finaalissa Jyväskylän Kalevan kisoissa lauantaina. Helsingin Kisa-Veikkoja edustava 21-vuotias Lahtio juoksi taktisesti oivan kilpailun ja ratkaisi pelin takakaarteessa irtauduttuaan muusta joukosta.
Lahtio voitti uransa ensimmäisen aikuisten Suomen mestaruuden ajalla 1.48,53. Viime vuonna hän oli Porissa hopealla Lahden Ahkeraa edustavan Juha Kukkamon perässä. Vuodessa kaksikon järjestys muuttui, kun Kukkamo juoksi lauantaina hölmösti ja jäi takakaarteessa pussiin. Sieltä ei ollut enää asiaa Lahtion haastajaksi.
Lahtio on parantanut tällä kaudella 800 metrin ennätystään 1.47,59:ään. Suomen mestaruutta ratkottaessa juostaan harvoin ennätyksiä, eikä lauantai tuonut poikkeusta, vaikka Lahden Ahkeran Zach Whitmarsh veti ensimmäisen kierroksen 52,58:aan. Mistään Kukkamon kirittämisestä Whitmarshin vauhdinpidossa ei ollut kysymys, sillä lahtelaisilla ei ollut etukäteen sovittua joukkuetaktiikkaa.
Esbo IF:n Robert Rotkirch otti viime vuoden tavoin pronssia, nyt ajalla 1.49,33. Muiden ajat painuivat yli 1.50:n.
Miesten 800 metrin EM-tulosraja on 1.47,20. Sen rikkomiseen on mahdollisuuksia vielä keskiviikkoisessa Helsingin GP-kilpailussa. Alustavien ilmoittautumisten mukaan Lahtio juoksee kuitenkin GP-kisassa nuorten 1500 metrillä, mutta miehen ohjelma voi vielä muuttua.
Mari Järvenpää naisten 800 metrin voittajaksi
Mari Järvenpää palasi vuoden tauon jälkeen 800 metrin Suomen mestariksi ja myönsi yllättyneensä voitosta. Kokkolan Veikkoja edustava Järvenpää odotti koko loppusuoran ajan, että mestaruutta puolustanut Suvi Myllymäki kirii ohi, mutta niin ei käynyt.
Varsin varovasti 600 metriä juossut Myllymäki lähti loppurutistukseen liian pitkältä takamatkalta, ja Helsingin Kisa-Veikkoja edustava juoksija joutui tyytymään hopeaan.
Järvenpään voittoaika oli 2.05,71 ja Myllymäen hopea-aika 2.05,95. Borgå Akilleksen Annika Rikberg vei pronssin kolme sekunnin sadasosaa Myllymäelle hävinneenä.
Matkan EM-raja on 2.02,50 ja Myllymäen nimissä oleva kauden kotimainen kärkitulos 2.04,45.
(MTV3-STT)