Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lähes 40 kuollut druusien ja beduiinien välisissä kahakoissa Syyriassa

Myös Israel on tehnyt epäiltyjä iskuja as-Suwaydan kaupunkiin Syyriassa. Kuva toukokuulta 2025/kuvituskuva
Myös Israel on tehnyt epäiltyjä iskuja as-Suwaydan kaupunkiin Syyriassa. Kuva toukokuulta 2025/kuvituskuvaSTELLA Pictures / ddp
Julkaistu 14.07.2025 06:41

MTV UUTISET – STT

Kymmeniä kuollut kahakoissa Syyriassa.

Ainakin 37 ihmistä on kuollut beduiiniheimojen ja paikallisten taistelijoiden välisissä kahakoissa pääosin druusien asuttamassa as-Suwaydan kaupungissa Syyriassa. Asiasta kertoo Syrian Observatory for Human Rights -järjestö. Kuolonuhrien määrä on noussut aiemmin kerrotusta.

Lisäksi kymmenien on kerrottu haavoittuneen.

Paikallismedian mukaan pääkaupunki Damaskoksen ja as-Suwaydan välinen valtatie suljettiin väkivaltaisuuksien vuoksi.

Syyrian hallinnon sisäinen lähde kertoi uutistoimisto AFP:lle, että viranomaiset lähettävät alueelle joukkoja tilanteen rauhoittamiseksi.

Beduiinien ja druusien välillä on ollut pitkäaikaista vihanpitoa as-Suwaydassa, ja se on purkautunut toisinaan väkivallaksi. Lisäksi vähemmistöuskontoa tunnustavat druusit ovat olleet huolissaan vähemmistöjen asemasta Syyrian uuden, islamistisen keskushallinnon alaisuudessa.

Ennen tuoreita yhteenottoja as-Suwaydan alueella oli ollut rauhallista keväästä saakka. Tuolloin kymmeniä ihmisiä kuoli druusien ja Syyrian turvallisuusjoukkojen välisissä taisteluissa.

Lue myös: Israel iski Syyriaan ensimmäistä kertaa lähes kuukauteen

Lisää aiheesta:

Syyrian sisäministeriö: Yhteenotot as-Suwaydan kaupungissa päättyneetUSA:n edustaja: Israel ja Syyria hyväksyneet aselevonSyyrian hallinnon joukot vetäytyvät – väkivaltaisuuksissa kuollut yli 350Yli 800 siviiliä surmattu, osa summan mutikassa – Syyrian uudelta johtajalta vetoomusJärjestö: Syyrian uusi hallinto tappanut lähes 750 siviiliä – "Valtaosa kuoli summittaisissa teloituksissa"Syyrian levottomuudet jatkuvat – 70 taistelijaa on kuollut hallituksen joukkojen ja kapinallisten yhteenotossa
SyyriaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Syyria
  • 21.9.16:56
    YK

    Matkustuskiellossa oleva Syyrian presidentti matkustaa Yhdysvaltoihin

  • 20.8.05:58
    Israel

    Syyrian ja Israelin edustajat tapasivat Pariisissa – tarkoitus "lieventää maiden välistä tilannetta"

  • 20.7.09:16
    Ulkomaat

    Syyrian sisäministeriö: Yhteenotot as-Suwaydan kaupungissa päättyneet

  • 19.7.06:18
    Israel

    USA:n edustaja: Israel ja Syyria hyväksyneet aselevon

  • 18.7.20:13
    Väkivalta

    YK: Lähes 80 000 siviiliä jättänyt kotinsa Etelä-Syyrian väkivaltaisuuksien vuoksi