Kymmeniä maailmanmestaruuksia urallaan voittanut useiden lajien ruotsalaishuippu Tove Alexandersson ylistää venäläisiä ja haluaa heidät takaisin kansainväliseen urheiluun.
Kansainvälinen olympiakomitea KOK on kehottanut lajiliittoja päästämään venäläiset ja valkovenäläiset urheilijat kansainvälisiin kilpailuihin, jotta he voisivat päästä ensivuotisiin Milano-Cortinan talviolympialaisiin. Toistaiseksi näiden maiden urheilijat ovat kuitenkin pysyneet suurimmassa osassa talviolympialajeja kansainvälisessä kilpailukiellossa.
Vuorihiihto on yksi harvoista lajeista, joissa venäläiset ovat saaneet kilpailla kansainvälisesti neutraalin lipun alla. He ovat päässeet kauden aikana osallistumaan maailmancupiin ja MM-kisoihin. Ruotsalaisurheilija Tove Alexandersson pitää tätä oikeana linjana ja on venäläisten kilpailemisesta mielissään.
– Kaikki tuntemani venäläiset ovat aivan fantastisia ja uskomattomia ihmisiä. Ajattelen, että heidän pitäisi todella olla mukana urheilussa, vuorihiihdon ensi vuoden olympiadebyyttiin tähtäävä Alexandersson sanoi Ruotsin yleisradioyhtiö SVT:lle.
– On surullista, kun urheilu sotkeentuu liikaa politiikkaan. Pitää muistaa, että myös venäläiset urheilijat ovat ihmisiä siinä missä muutkin.

