Lada on kuljettanut Timo Juotetta mielenkiintoisiin paikkoihin ja seikkailuihin. Auton kotimaa Venäjä on näyttäytynyt automatkojen myötä pintaa syvemmältä.
Junalla Toljattiin
Heti Lada-kerhon toiminnan alkuvuosina tuli mieleen, että meidän pitää lähteä käymään VAZ:in tehtaalla Venäjällä Toljatissa. Ennen kuin matkaa ruvettiin edes suunnittelemaan, ajattelimme, että sinne pitää mennä Ladoilla.
Reilun viikon kestänyt matka tehtiin vuonna 2002, ja mukaan pääsi 20 kerhon jäsentä. Minulle vakuuteltiin, ettei sinne voi lähteä autolla, se on niin vaarallista. Menimme siis lopulta junalla.
Tehdas tuki matkaamme taloudellisesti ja järjesti paljon ohjelmaa. Oli kaiken maailman risteilyä, ja kävimme myös avaruusmuseossa ja Moskovassa.
Laatokan ympäri
Vuonna 2006 lähdimme viikon kestäneelle matkalle Laatokan ympäri. Mukana oli kymmenkunta Ladaa. Ajoimme Sortavalan kautta Petroskoihin, jossa yövyimme. Sieltä jatkoimme matkaa Syvärille, jälleen yöpyminen, ja sitten Pietariin.
Testasimme samalla, miten Venäjällä ajaminen sujuu porukassa. Ajoimme pikkuteitä, joista osa oli vanhoja, täynnä kuoppia ja monttuja. Ladan alusta on tehty huonoille teille, ja ne ovat oikeasti kestäviä.
Matkalla ei tullut mitään ongelmia. Miliisit eivät pysäyttäneet missään vaiheessa. Samalla näimme vähän todellista Venäjää.

