Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

Kylmäävä arvio SM-liigan ja Mestiksen tilanteesta: "Osa seuroista voi kaatua pysyvästi"

Matti Raivio/All Over Press
Julkaistu 12.01.2021 12:43
Toimittajan kuva

Marko Leppänen

marko.leppanen@mtv.fi

MarkoLeppnen
Toimittajan kuva

Timo Innanen

timo.innanen@mtv.fi

TInnanen

Jääkiekkoliiton puheenjohtaja Harri Nummela arvioi MTV Urheilun haastattelussa, että osa SM-liigan ja Mestiksen seuroista joutuu lopettamaan toimintansa, jos koronarajoitukset pysyvät ennallaan. 

LUE MYÖS: SM-liigassa alkaa tulla seinä vastaan – kiekkopomolta synkkä ennustus, jos tilanne ei muutu: "Vaikea nähdä, että kaikki seurat selviävät"

Suomen korkeimmat jääkiekkosarjat ovat todellisessa pulassa jo nyt. Jos rajoitukset jatkuvat pitkään, niiden tilasta ei tarvitse enää huolehtia. 

Seurat ovat jo poistuneet rekistereistä ja ihmiset passitettu työnhakuun muualle. 

SM-liiga on käynnissä tyhjille katsomoille, mutta avoimia kysymyksiä on paljon. Otteluita on siirretty runsaasti, ja runkosarja venyy näillä näkymin ainakin 13. huhtikuuta saakka. 

Mestis on ollut kokonaan tauolla, ja sarja pyörähtää käyntiin vasta helmikuun alussa. Jos pyörähtää. 

MTV Urheilu haastatteli Jääkiekkoliiton puheenjohtaja Harri Nummelaa, joka ei kaunistellut tilannetta. Hänen mukaansa kaikki SM-liigan ja Mestiksen seurat ovat kriittisessä tilassa – osa erittäin kriittisessä. 

– Jos rajoitukset pysyvät nykyisellään, on todennäköistä, että 4–8 viikon aikana useita jääkiekon huippuseuroja joutuu lopettamaan toimintansa. Osa jopa pysyvästi. 

Esimerkiksi KooKoo tuli maanantaina ulos ja kertoi, että sen toiminta on vaakalaudalla nykyrajoituksilla.

LUE MYÖS: SM-liigan tärkeä päivämäärä siirtyy totutusta: "Perälauta vuotaa muutenkin"

SM-liiga tarvitsee 15 miljoonaa

Nummelan mukaan seurojen omat lisäansaintamahdollisuudet ja kulunsäästötoimet on jo käytetty. Seurat ovat esimerkiksi lomauttaneet henkilöstöä ja pienentäneet palkkoja. Lisätuloja on yritetty hankkia muiden muassa myymällä katsomopaikkoja hallin ravintolatiloihin pelien ajaksi. 

– Tilanteesta on kaksi ylospääsyä. Yleisötapahtumia koskevien rajoituksien muuttaminen toisi tulovirtaa. Jos näin ei tapahdu, tarvitaan valtiovallalta suoraan tukea sekä SM-liigan että Mestiksen seuroille. 

Esimerkiksi Ruotsissa ja Sveitsissä seurat ovat saaneet tukea miljoonia, mutta Suomessa anti on ollut köyhää. Seurat on jätetty räpiköimään omassa kurjuudessaan. 

– Suoraa tukea tarvittaisiin SM-liigaseuroille 15 miljoonaa euroa ja Mestikseen 2,5–3 miljoonaa euroa. 

Lisää aiheesta:

Kommentti: Suomikiekon murheenkryynistä luvassa lisää huonoja uutisia – vaarana useiden seurojen vetäytyminenSilmukka SM-liigaseurojen ympärillä kiristyy, kiekkopomo toivoo pikaista helpotusta talousahdinkoon – "Tilanne on erittäin akuutti"SM-liigaseurat tukalassa tilanteessa – tulevaisuuden yllä leijuu synkkiä uhkakuvia ja suuria kysymysmerkkejä: "En edes halua ennustaa"Lähes puolta SM-liigan seuroista uhkaa konkurssi – MTV Urheilun selvityksessä kylmääviä arvioita: "Omin voimin tästä ei nousta"Mestis ollut selviytymistilassa jo kymmenen kuukautta – romahdus edessä, jos rajoitukset jatkuvat: "Tekee pahaa"SM-liigaa uhkaa radikaali ratkaisu
LiigaMestisJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • Eilen21:40
    NHL

    Kaapo Kakosta merkittävä päivitys

  • Eilen21:23
    KooKoo

    Tehtyä maalia ei huomannut kukaan – kiekko löytyi SM-liigahäkistä pelikatkolla

  • Eilen20:56
    Pelicans

    Sami Kapanen tiuski: "Mitä sinä haluat?" – Päästeli sitten harvinaislaatuista kritiikkiä

  • Eilen20:22
    HPK

    Tyly putki katkesi SM-liigan surkeimman vierasjoukkueen kustannuksella – "Karua, jos olisimme taas hävinneet"

  • Eilen20:05
    SaiPa

    Raju näytös – Raimo Helminen tiukkana: "Valehtelevat todella paljon"