Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kuvat: Ylivieskan poltetun kirkon kassakaappi saatiin auki – nämä pelastuivat kirkon täystuhosta

Ylivieskan kirkon tuhoisasta palosta selvisi kassakaappi, jonka sisuksissa pelastui muun muassa noin 170 ehtoollispikaria.
Ylivieskan kirkon tuhoisasta palosta selvisi kassakaappi, jonka sisuksissa pelastui muun muassa noin 170 ehtoollispikaria.MTV Uutiset
Julkaistu 31.03.2016 14:03
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Ylivieskan viikonloppuna palaneen puukirkon kassakaappi säilyi lähes ainoana ehjänä esineenä tuhoisasta palosta. Nyt pinnaltaan vaurioitunut kassakaappi on saatu avattua ja on saatu selville, mitä täystuhosta pelastui.

Ylivieskan kirkon talousjohtaja Pentti Haikola kertoo, että kassakaapista löytyi noin 170 kirkon ehtoollispikaria. Pikarit olivat nokeentuneet, mutta muista mahdollisista vaurioista ei vielä ole tarkempaa tietoa.

IMG_5751
Ehtoollispikarit olivat nokeentuneet palossa kassakaapin suojasta huolimatta.

– Maljoja ei lähdetä vielä puhdistamaan, jotta voidaan myöhemmin vapaasti katsoa, mitä niiden kanssa tehdään, Haikola kertoo.

Yhteensä kirkolla oli yhteensä noin 400 pikaria, joten yli parin sadan pikarin uskotaan tuhoutuneen palossa.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Kassakaapissa myös kolme kolehtipussia

Kassakaapissa oli säilössä myös ehtoollislautanen, jonka reunoilla pidetään ehtoollisleipiä ja keskellä on malja kastamista varten. Kaapissa oli lisäksi ehtoollisleipäastia, ehtoollisleipiä ja -viiniä sekä kolme viimeisintä kolehtipussia, jotka on nyt viety pankkiin.

IMG_5748Ehtoollipikarin lisäksi kassakaapissa oli muun muassa muita ehtoollistarvikkeita, kuten viiniä.

Pentti Haikola ei ole vielä ehtinyt paneutua kirkon täydelliseen kalusteluetteloon, eikä siksi uskalla ottaa kantaa siihen, mitä kaikkea palossa tuhoutui. Hän ei lähde myöskään arvioimaan tuhon hintaa.

– Se oli täystuho. Meillä on tiedossa vakuutusarvoja, mutta ei esineiden todellisia arvoja, hän kertoo.

KassakaappiTältä näytti palanut kassakaappi.

Lisää aiheesta:

"Ovia rynkyttämällä narut antoivat periksi" – Näin tapahtumat etenivät palavan Rautjärven kirkon sisälläMikkelin kirkkopalon syttymissyy ei ole vielä varmistunut – "Tämä on edelleen yhtä järkyttävää kuin saadessani tiedon tulipalosta" Jouni Heiskanen sai tiedon tulipalosta klo 4.52 ja kiiruhti roihuavalle kirkolle – miehen sankarillista toimintaa ihmetellään suurestiMTV Joensuussa: Kiinteistömestarin uskomaton uroteko järkytyksen keskellä – pelasti alttaritaulun ja kirkkohopeat täydeltä tuholtaNurmijärven kirkossa vakava vesivahinko juuri ennen joulua – arvokkaat urut vaarassaKirkon sammutusjärjestelmää ei voitu käynnistää – uuden kirkon rakentamiseksi edessä pitkä polku
Ylivieskan kirkkopaloKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Ylivieskan kirkkopalo
  • 25.12.202216:56
    Tulipalot

    Tuhopolttajat ovat iskeneet yli kymmeneen kirkkoon 2000-luvulla – tällaisia tapaukset ovat

  • 26.09.201912:13
    Kirkko

    Ylivieskan uuden kirkon rakentaminen alkaa maanantaina – entinen paloi poroksi tuhopoltossa

  • 21.08.201911:59
    Kirkko

    Kirkkohallitus vahvisti Ylivieskan kirkon rakennussuunnitelman – uuden kirkon rakentaminen palaneen tilalle voisi alkaa syksyllä

  • 07.06.201919:02
    Rakentaminen

    Reilun 13 miljoonan rakennuskustannukset olivat liikaa Kirkkohallitukselle – jäädytti Ylivieskan kirkkohankkeen: "Seurakunta tarvitsee kirkon"

  • 23.04.201922:44
    Ylivieska

    Ylivieskan uuden kirkon rakentaminen taas askelta lähempänä – aikataulu selvillä