Suomessa on todettu seitsemän uutta koronavirustartuntaa, kertoo THL.
Suomessa on todettu seitsemän uutta koronavirustartuntaa: Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirissä kolme tapausta sekä yhdet tapaukset Kanta-Hämeen sairaanhoitopiirissä, Varsinais-Suomen sairaanhoitopiirissä, Pohjois-Karjalan sairaanhoitopiirissä ja Pohjois-Savon sairaanhoitopiirissä.
Sairaanhoitopiirit ja paikalliset terveydenhuollon viranomaiset jatkavat tilanteen selvittämistä yhdessä Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) kanssa.
Tähän mennessä Suomessa on todettu yhteensä 40 koronavirustartuntaa.
Kanta-Hämeen kolmas koronavirustartunta todettu Riihimäellä
Pohjois-Italiasta palanneelta työikäisellä naisella on todettu koronavirustartunta maanantaina 9. maaliskuuta. Riihimäkeläinen nainen palasi Suomeen lennolla lauantaina 7. maaliskuuta.
Nainen oli matkalla yhdessä puolisonsa kanssa, joka on testattu negatiiviseksi. Puolison tilan seuraamista jatketaan.
Suomeen paluunsa jälkeen pariskunta oli ollut vapaaehtoisessa eristyksessä kotonaan, eikä muita lähikontakteja matkan jälkeen Suomessa ole. Sairastunut nainen on nyt kotieristyksessä ja puoliso määrättynä kotikaranteeniin. THL kartoittaa lentokoneessa mahdollisesti altistuneita matkustajia.
Pariskunta on hyväkuntoinen ja heidän tilansa kehittymistä seurataan ja tarvittaessa hoidetaan yhteistyössä Riihimäen seudun terveyskeskuskuntayhtymän kanssa.
HUSissa kolme uutta tartuntaa
HUSissa eilen todetut koronavirustartunnat (COVID-19) liittyvät kaikki suoraan tai välillisesti matkailuun epidemia-alueille.