Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kuninkuus- ja kuningatarkilpailun osallistujat julkaistaan - "Taso on todella kova"

Kuvituskuva.
Kuvituskuva.Suomen Hippos/Ilkka Nisula
Julkaistu 19.07.2016 16:15
Toimittajan kuva

Ville Makkonen

MakkonenVille

Keskiviikkona selviää, mitkä hevoset taistelevat ravikuninkuuksista Turussa puolentoista viikon päästä ravattavissa Kuninkuusraveissa. Turun raviradan toimitusjohtaja Ilmari Halisen mielestä varsinkin kuningaskilpailun taso on tänä vuonna todella kova.

Spekuloinnit tämän vuoden ravikuninkaan ja -kuningattaren titteleistä voidaan toden teolla aloittaa keskiviikkona, kun kilpailuun mukaan päässeiden hevosten nimet julkistetaan.

Kuninkuuskilpailuun ilmoitettiin 23 oritta ja kuningatarkilpailuun 21 tammaa. Kuninkuusravien päätoimikunta valitsee kumpaankin kilpailuun 12 osallistujaa sekä 2 varahevosta.

- Koskaan en muista, että oriiden puolella olisi ollut näin kova taso. Myös tammojen kohdalla päätoimikunta on todella haastavan tehtävän edessä, Turun Metsämäen raviradan toimitusjohtaja Ilmari Halinen sanoo.

Kuninkuusravien järjestäjät ovat olleet todella tyytyväisiä siihen, että kilpailuun on ollut paljon ilmoittautuneita ja taso on hyvä.

Keskiviikkona MTV Ravien Toto65-lähetyksen vieraaksi saapuva Halinen sanoo, että valmistelut Kuninkuusraveja ovat hyvällä mallilla.

- Tällä hetkellä meillä on kova rakennustyö käynnissä. Telttoja ja katsomoita pystytetään, vesi- ja sähköjohtaja vedetään ja paljon muuta. Kymmenen päivän päästä kaikki on varmasti valmista, en ole mistään huolissani, Halinen vakuuttaa.

Lisää aiheesta:

PM-ravit osana Turun päivääVermossa odotetaan innolla kuninkuusravejaSuurkilpailukaruselli käynnistyy Seinäjoelta – ”On oma tunne ja hehku olla paikan päällä”Kuninkuusraveissa odotettavissa huima oriiden tasoValmistautuminen St Micheliin hyvässä vauhdissa - "Odotamme 25 000 kävijää"Olosuhteet tuottavat päänvaivaa Jyväskylän finaalikierrokselle
UrheiluRavit

Tuoreimmat aiheesta

Urheilu
  • 16:09
    David Beckham

    Kuningaskunta palkitsi: David Beckham lyötiin ritariksi

  • 14:47
    Helmarit

    MM-unelma elää: Helmarien karsintavastukset selvillä

  • 14:13
    Liiga

    Uutta tietoa SM-liigan kulisseista – ryhmittymässä tapahtuu

  • 13:39
    Liiga

    Kärpät vahvisti: Tähtipelaaja ulos

  • 13:23
    MM-ralli

    Juha Kankkunen intoutui hehkutukseen: "Nyt voimme juhlia"