Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kultaleijona avasi maalitilinsä SM-liigassa – "On sitä kyllä jo yritetty"

Sami Niku.
Sami Niku.Jari Pekkarinen / All Over Press
Julkaistu 22.01.2016 21:25

MTV SPORT-STT

JYP jatkaa vakuuttavassa vireessä jääkiekon SM-liigassa. Perjantaina Vaasan Sport taipui hurrikaaninuttujen vieraana maalein 4-2.

JYP aloitti tyypillisesti avauserässä vahvasti. Kotijoukkue palkittiin ylivoimalla, kun Markus Nenonen sivalsi maalin edestä 1-0-osuman. Teemu Tallberg kuitenkin tasoitti Sportille erän lopussa.

Jyväskyläläiset ratkaisivat taiston toisessa erässä, kun Sami Niku osui ensin ja hetkeä myöhemmin toinen puolustaja Juuso Pulli lämäsi JYPin jo kahden maalin johtoon. Nikulle osuma oli liigauran ensimmäinen. Maaliin vaadittiin 37 ottelua korkeimmalla sarjatasolla.

- No on sitä kyllä jo yritetty. Oli se kyllä aika hieno tunne, kun meni maaliin. En ole siitä stressiä ottanut, mutta kyllä se vähän helpottaa. Ei kautta ilman maalia, tuore nuorten maailmanmestari Niku myhäili.

Päätöserässä Sport nousi vielä maalin päähän Charles Bertrandin ylivoimamaalilla, mutta kiri päättyi, kun JYPin Petr Hubacek iski loppulukemat tyhjiin.

- Hyvä taistelu meiltä. Harmittaa luonnollisesti, että hävittiin. Oltiin kuitenkin valmiita pelaamaan ja se on positiivista. Meiltä ihan miehekäs esitys, Sport-luotsi Tomek Valtonen totesi.

JYP liitää historiansa kovimmassa pisteputkessa. Viimeisessä 19 pelissä on ollut jaossa 57 pistettä ja niistä joukkue on kaapinut kasaan 48.  

Lisää aiheesta:

JYP-taiturin kausi on ollut haastava, oli yli 30 ottelua ilman maalia – "Välillä olen roiskinut tyhjästäkin maalista ohi"JYP murskasi Sportin unelmat – "Käydään tämä kauden jälkeen läpi"Ilves haki täyden pistepotin Jyväskylästä ensimmäistä kertaa yli 10 vuoteen – "Ei meillä ollut tilastoista tietoa"JYP suli taas johtoasemansa – päätöserät koituneet turmioksiSisuuntunut Sport nollasi JYPin – "Huippu jääkiekkopeli"Sport-luotsi harmitteli joukkueensa hylättyä tasoitusmaalia
JYPSportLiigaJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

JYP
  • 12.9.21:08
    Liiga

    Ilvekselle ruma murskatappio SM-liigan huippuottelusta – JYP löylytuulella

  • 12.9.20:22
    Liiga

    Petri Matikaisen joukot hirmuiskussa – Liigan häntäpäähän povattu lauma ottaa lukua

  • 12.9.12:45
    Liiga

    SM-liigaseuralle huippu-uutinen ja ikävä kolaus – JYP-konkari avaa kautensa

  • 10.9.22:05
    Liiga

    Sami Vatanen: "Ikimuistoinen päivä"

  • 10.9.21:11
    Liiga

    Sami Vataselle unelmien paluu SM-liigaan – Tapparalta myrskyvaroitus