Väistyvä valtiovarainministeri Katri Kulmuni kertoi MTV:n Uutisaamussa, että jälkikäteen arvioituna puolueen puheenjohtajan tehtäviin liittyvä koulutus oli virhe.
Presidentti Sauli Niinistö nimittää tänään eduskunnan puhemiehen Matti Vanhasen valtiovarainministeriksi.
Samalla hän vapauttaa tehtävästä keskustan puheenjohtajan Katri Kulmunin, joka päätti erota koulutusrahoita syntyneen kohun takia.
Kulmuni sanoi MTV:n Uutisaamussa, että koulutus sinällään oli oikein, mutta oli virhe käyttää harjoituksessa puolueeseen liittyvää puhetta.
– Näin jälkiviisaasti ajatellen, kaikista maailman puheista eräässä harjoitteessa minun ei olisi kannattanut käyttää puolueeseen liittyvää puhetta. Puolueen ja ministeritehtävien erottaminen on välillä hyvin häilyvä, hän totesi.
– Olisi kannattanut valita joku toinen puhe, jota siellä harjoitella.
Lue myös: Presidentti nimittää tänään Matti Vanhasen valtiovarainministeriksi etäyhteydellä Kultarannasta
Kulmuni sanoi, että hän erosi, koska halusi kantaa kokonaisvastuun tapahtuneesta, mutta ei sano suoraan menikö tilanne hänen mielestään oikeudenmukaisesti.
