Lauri Vuorisen maastohiihtokaudessa 2023-2024 on suomalaisittain myös jotain poikkeuksellista, MTV Urheilun asiantuntija Jari Isometsä arvioi.
Vuorinen kruunasi uran parhaan kautensa kakkospaikalla Falunin perinteisen sprintissä perjantaina. Kyseessä on 29-vuotiaan Vuorisen uran ensimmäinen henkilökohtainen maailmancup-podium.
– Ei edes kovin odottamatonta, Isometsä linjaa.
Tällä asiantuntija viittaa Vuorisen neljänteen sijaan perinteisen sprintissä helmikuussa. Falunissa kakkospaikalle rynnistämistä tasoitti Erik Valnesin ja Johan Häggströmin kaatuminen finaalin loppulaskussa.
– Tämä on hyvä osoitus siitä, että kun sprintissä pääsee finaaliin, niin siellä voi sattua monenlaista.
LUE MYÖS: Lauri Vuorinen kakkoseksi Kläbon perässä – herkutteli rajusta kolaritilanteesta Viaplaylle: "Nyt on otettava se"
Monelle tulee varmasti isona yllätyksenä myös se, että Vuorinen on kerännyt suomalaismiehistä eniten maailmancup-pisteitä (915) kuluvalla kaudella. Kokonaiscupin sijoitus on 17:s.
– Se on aika lailla poikkeuksellista viime aikojen suomalaisiin esityksiin peilattuna, että hän on ollut kunnossa sieltä viikko ennen Rukan maailmancupia hiihdetyistä Suomen cupin kisoista saakka. Hän oli aivan ylivoimainen niissä Suomen cupin kisoissa, Isometsä huomauttaa.


