Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Kubica: Haluaisin kokeilla F1-autoa

Robert Kubica haluaisi palata F1-autoon.
Robert Kubica haluaisi palata F1-autoon.2015 Getty Images
Julkaistu 07.02.2017 08:22

MTV SPORT

Rallionnettomuudessa vakavasti kuusi vuotta sitten loukkaantunut F1-kuljettaja Robert Kubica kertoo kaipaavansa taas takaisin kuninkuusluokan auton ohjaimiin.

Onnettomuudessa saatu käsivamma katkaisi Kubican lupaavan uran F1-sarjassa, mutta puolalainen on sen jälkeen jatkanut autourheilua rallipoluilla. Tänä vuonna hänet nähdään WEC-sarjassa, eikä kaipuu kuninkuusluokkaan ei ole sammunut.

Kubica on pitänyt suhteitaan F1-sarjaan yllä ja testannut eri tallien autoja simulaattorissa. Puolalainen kertoo saaneensa myös tarjouksen oikeasta testistä, mutta hän ei katsonut tuolloin kykenevänsä tekemään siinä riittävän hyvää työtä.

- Kolme vuotta sitten sain tarjouksen kokeilla F1-autoa, mutta tuolloin minulla ei ollut itsevarmuutta onnistua siinä hyvin. Tiedän joidenkin tilaisuuksien koittavan vain kerran, mutta halusin olla aina varma omasta tilanteestani ja osaamisestani. Jos en ollut varma, niin sanoin aina itselleni – unohda koko homma, Kubica kertoi motorsport.comin haastattelussa.

Nyt Kubica kertoo ottavansa testin vastaan, mikäli sellaista hänelle tarjottaisiin.

- Kyllä. Tänään vastaisin siihen eri tavalla – haluaisin kokeilla F1-autoa. Siitä on jo aikaa, kun viimeksi ajoin sellaisella. Minun olisi todistettava itseni, mutta uskoisin pärjääväni siinä hyvin, Kubica sanoi.

- Haluaisin elää uudelleen F1-kokemuksen tuoman jännityksen. Olen kokeillut useita simulaattoreita ja olen vakuuttunut siitä, että kykenisin ajamaan ainakin 80 prosenttia F1-radoista, mutta en niitä kaikkia. Ylsin kolmen viimeisen kauteni aikana suorituskyvyssäni merkittävälle tasolle – nyt olen siitä hieman jäljessä, Kubica lisäsi.

F1
Urheilu

Lisää aiheesta:

Robert Kubica ei halua jäädä yhden F1-kauden kokeiluksiKubica myöntää: "Olin lähes varma siitä, että olen mukana Australiassa"F1-töihin palaava Kubica: “Takana on pitkä matka”Kubica selvitti toisen F1-testinsä ongelmitta – "Epäilykseni ovat kadonneet"Testi vahvisti Kubican uskoa F1-paluuseen: "Annoin ennen 10-20 prosentin mahdollisuuden"Kubica riemuitsi paluustaan F1-auton rattiin: "Se tuntui kodilta"

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ti13:48
    Portugalin GP

    F1-paluu sinetissä: "Tarjoaa jännitystä ensimmäisestä mutkasta ruutulipulle"

  • ma08:02
    Red Bull

    Red Bullilta lähtenyt pomo lataa skandaaliväitteitä Christian Hornerista – "Likaista peliä"

  • 13.12.09:08
    Aston Martin

    Ralf Schumacher vaatii: Huippulupaus F1-kohukuskin tilalle – "Ansaitsee 1 000 kertaa enemmän"

  • 9.12.16:51
    Red Bull

    Red Bull -pomo lähtee: "Todella surullista"

  • 8.12.12:25
    Red Bull

    Red Bullilla tuulee: Helmut Marko lähtökuopissa? – "Voin vain kiittää häntä"