Keskusrikospoliisissa työskentelevä rikosylikonstaapeli myönsi oikeudessa antaneensa Malmin naiselle rahaa ja ostaneensa hänelle skootterin. Naista oli käytetty myös kaupassa.
Miehen mukaan tutkinnan aikana heidän suhteensa oli läheinen.
– Hyvää hyvyyttäni autoin, mies sanoi.
Rikosylikonstaapelin mukaan hänen esimiehensä eivät tienneet rahan antamisesta. Virasto oli kuitenkin korvannut noin 300 euron kauppalaskut poliisimiehelle ja maksanut puheaikaa.
Miehen toimista on aloitettu virkarikostutkinta. Sen takia hänet kuultiin oikeudessa kuultavan asemassa, ei todistajana.
Malmin naista epäillään Aarnio-vyyhdissä törkeistä huumausainerikoksista. Syyttäjien mukaan Malmin nainen toimi tynnyrijutussa Aarnion apurina. Nainen on kiistänyt tämän.
Lue lisää
Aikanaan kuulusteluissa 2014 nainen kertoi Aarnion huumetekemisistä, mutta oikeudessa hän pyörsi puheensa.
Poliisin mukaan nainen kertoi kuulusteluissa, että hän uskoi olleensa osa Aarnion peitetoiminta. Kuulusteluissa asioista oli puhuttu laajemmin kuin mitä niihin lopulta kirjattiin.
– Kyllähän niitä huumausaineiden määriä tuli, mutta tarkistamisvaiheessa hän halusi niitä poistettavaksi.
Hän puhui siis suuremmista määristä kuin sinne on kirjattu? syyttäjä Pihla Keto-Huovinen kysyi.
– Joo, kyllä.
Mitä muuta hän vaati poistettavaksi?

