Krista Pärmäkoski saapui 50 kilometrin jälkeen haastatteluun täristen horkasta huulet sinisenä. Omaan hiihtoonsa tyytyväinen suomalaisnainen otti tiukasti kantaa Norjan mäkihypyn pukuskandaaliin.
Norjan mäkimaajoukkue on skandaalin kourissa, kun lauantaina paljastui, että norjalaiset ovat manipuloineet hyppypukujaan. Kaikkea asiasta ei vielä tiedetä, mutta on jo selvää, että Norja on rikkonut sääntöjä häpeilemättömästi.
– Minun on vaikea ottaa kantaa mäkihypyn puolelle, kun en ole perehtynyt lajiin tai pukuihin, mutta kuulostaahan tuo aika hurjalta, jos ja kun noin on.
Pärmäkoski kysyy erittäin oleellisen kysymyksen, mikä on tällä hetkellä monien huulilla.
– Hyvä, että saadaan kiinni, mutta herää kysymys, että onko sitä (manipulaatiota) ollut jo aikaisemmin. Minun mielestäni se on vääryys, mutta onneksi siihen on puututtu, Pärmäkoski linjaa.
Lue myös: Norjan MM-skandaali iski räikeydessään suomalaisasiantuntijaan: "Sitä ei pelasta mikään"
Pärmäkoski oli kisat päättäneessä 50 kilometrin hiihdossa seitsemäs häviten voittaja Frida Karlssonille noin seitsemän ja puoli minuuttia. Taistelu oli tänään todella raskaassa kelissä kovaa.

