Kerttu Niskasen vaikuttaa olevan kovassa kunnossa viime kauden pettymyksen jälkeen. Hyvässä vedossa olleen hiihtäjän kausi päättyi karulla tavalla. Niskasen pohjeluu murtui tammikuun lopussa Falunin maailmancupin kilpailussa.
LUE MYÖS: Iivo Niskanen paljastaa viime kauden mahalaskun taustat – Pekingin olympialaisissa kelpaavat kaikki paitsi yksi: "Saattaisivat pojat vähän naureskella"
Aikaa kauden päätavoitteeseen Oberstdorfin MM-hiihtoihin oli alle kuukausi. Kovassa kunnossa läpi kauden ollut Niskanen joutui sivuun pahimmalla mahdollisella hetkellä.
– Hiljaiseksi vetää tässäkin vaiheessa, kun kelaa taaksepäin. Arvokisat ovat sellaisia, mihin lataa henkisesti ja fyysisesti kovaa, ja kun matto lähtee jalkojen alta juuri ennen kisoja, harmittaa suunnattomasti. Etenkin siinä hetkessä, mutta myös jälkeenpäin, Niskanen sanoo MTV Urheilun asiantuntijan Jari Isometsän haastattelussa.
Niskanen myöntää, että MM-hiihtojen katsominen kotisohvalla otti koville. Vaikein paikka oli, kun vastaanottimessa rävähti käyntiin oma päämatka, 30 kilometrin perinteisen kisa. Itku tuli.
– Siinä kun itselläni oli kipsi jalassa ja laitoin television päälle, olin omasta mielestäni vahva ja yritin uppoutua penkkiurheilijan rooliin ja nauttia muiden suomalaisten tekemisestä. Kyllähän se harmiti, ja kun 30 kilometrin kisa alkoi, väkisin kyyneleet valuivat poskia pitkin. Sen huomasi, että se oli se tärkeä päivä, joka harmitti eniten.



